YouTube, içerik oluşturucuların yapay zeka tarafından oluşturulan videolara uyarılar koymasını zorunlu kılacak

YouTube, içerik oluşturucuların yapay zeka tarafından oluşturulan videolara uyarılar koymasını zorunlu kılacak

YouTube, yapay zeka (AI) kullanımıyla ilgili bir dizi özelliği kullanıma sunacağını açıkladı. İçerik oluşturucuların yapay zeka kullandıkları yapımlarını yüklemeden önce "gerçekçi" ya da "sentetik" olarak işaretlemeleri gerekecek.

YouTube'a göre, "Bu, hiç gerçekleşmemiş bir olayı gerçekçi bir şekilde tasvir eden yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir video ya da birinin gerçekte yapmadığı bir şeyi söylediğini ya da yaptığını gösteren bir içerik olabilir." Önlemler sektörü ve kullanıcıları korumayı amaçlıyor ve platformun tüm tabanını etkileyecek.

YouTube bu yeniliğin siyaset, toplumsal krizler ve süregelen çatışmalar gibi daha hassas konular için gerekli olduğunu vurguluyor. Kurallara uymayan içerik üreticilerinin videoları kaldırılabilir, diğer cezaların yanı sıra YouTube'un ortaklık programından uzaklaştırılabilir.

YouTube'un topluluk sayfasındaki gönderiye göre, platform içeriğin yapay zeka kullanılarak yapılıp yapılmadığını iki şekilde gösterecek:

"Açıklama paneline, içeriğin bir kısmının değiştirildiğini veya sentetik olduğunu belirten yeni bir etiket eklenecek. Ve hassas konularla ilgili belirli içerik türleri için video oynatıcıya daha belirgin bir etiket uygulayacağız."

Ancak, bir göstergenin içeriğin riskleri konusunda uyarıda bulunmak için tek başına yeterli olmayacağı videolar da olabilir. Bu durumda YouTube, topluluk kılavuzlarını ihlal etmesi halinde medyayı kaldıracaktır.
YouTube deepfakes'e yaklaşıyor

YouTube, kullanıcılardan gelen geri bildirimleri dinlediğini ve müzik veya videolarda deepfake kullanımından rahatsızlık duyanlara daha fazla güç vermeye karar verdiğini açıkladı. Önümüzdeki aylarda, "yüz veya ses dahil olmak üzere tanımlanabilir bir bireyi simüle eden" yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğin kaldırılmasını talep etmek mümkün olacak.