Windows 11'e 3.Parti Widget Desteği Geliyor!

Windows 11'e 3.Parti Widget Desteği Geliyor!

Üçüncü taraf Windows 11 Widget'ları geliyor. İşte detaylar..

Microsoft, yaklaşmakta olan Windows 11 işletim sisteminin Pencere Öğeleri özelliğini ortaya çıkardığında, üçüncü taraf pencere öğelerinin gelecekte bir şey haline gelebileceği olasılığını ima etti.

Henüz karşılaşmamış olanlar için widget'lar, Windows 11'de varsayılan olarak görev çubuğuna sabitlenmiş bir arayüzdür. Etkinleştirin ve haberleri, hisse senedi bilgilerini, hava durumu tahminlerini ve daha fazlasını görün.

Bu noktada tüm veriler Microsoft hizmetlerinden gelir ve kullanıcılar, görüntülenenleri özelleştirmek için belirli modülleri etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir. Spor veya haberlerle ilgilenmiyorsanız, gizlemek için bunları kapatabilirsiniz.

Üçüncü taraf pencere öğeleri, kurulduklarında arabirimde tıpkı Microsoft pencere öğeleri gibi görüntülenir. Yakın tarihli bir sızıntı, Microsoft'un farklı türde widget teknolojilerini (paketlenmiş uygulamalar, paketlenmemiş uygulamalar ve web) kabul edeceğini ve kullanıcıların bunları ağırlıklı olarak Microsoft Store ve Widget Board'da bulacağını gösteriyor.

windows-11e-3-parti-widget-destegi-geliyor.jpg

Geliştiriciler, donanım istatistiklerini görüntülemekten özel RSS beslemelerine ve içeriği doğrudan Windows masaüstüne ileten hizmete özel pencere öğelerine kadar her türlü amaç için pencere öğeleri oluşturabilir.

Üçüncü taraf widget'lar için destek, Widget'lar özelliğini daha kullanışlı hale getirme potansiyeline sahiptir. Donanım üreticisi olan şirketler ve OEM'ler, bileşenleri ve cihazları için, örneğin SSD kartları, sıcaklık sensörleri, sürücü güncellemeleri hakkında bilgiler, bunu sağlamak için uygulamalara güvenmeye alternatif olarak widget'lar sağlayabilir. Doğru yapılırsa, bir sistemle başlatılan uygulamaların sayısını da varsayılan olarak azaltabilir.

Dezavantajları var. Bunlardan biri, tüm bilgilerin yalnızca widget simgesinin veya bir hareketin etkinleştirilmesinden sonra mevcut olmasıdır. Microsoft, daha önce Windows'un eski sürümlerinde widget'ları destekledi ve bunlar masaüstünde kalıcı olarak görüntülenecek şekilde yapılandırılabilir. Rainmeter gibi üçüncü taraf çözümler de bunu destekler. Microsoft'un bu küçük araçları tanımlamak için kullandığı ad olan gadget desteği, Microsoft'a göre güvenlik nedeniyle kaldırıldı.

Widget'lar arayüzünü kullanmak, özellikle tarayıcı her zaman açıksa, bilgi aramak için tarayıcıyı kullanmaktan daha hızlı olmak zorunda değildir.

Microsoft, üçüncü taraf pencere öğesi geliştiricilerinin konu pencere öğeleri oluşturmaya geldiğinde sahip oldukları sınırlamalar hakkında bilgi açıklamadı. Bu widget'lar Microsoft Edge ve Bing Search'ü kullanmakla sınırlı mı, yoksa geliştiriciler bu konuda özgür mü? Microsoft, teknik bir nedeni olmamasına rağmen, Windows 11 sistemlerinde yalnızca Microsoft Edge'de açılacak olan belirli bağlantılar için yapay bir protokol oluşturdu. Microsoft, örneğin Vivaldi CEO'su Jon von Tetzchner tarafından davranış nedeniyle açıkça eleştirildi.