WhatsApp, sohbet uygulamalarının birlikte çalışabilirliği üzerinde çalışıyor ancak gizlilik garantilerinin zor olduğunu düşünüyor

WhatsApp, sohbet uygulamalarının birlikte çalışabilirliği üzerinde çalışıyor ancak gizlilik garantilerinin zor olduğunu düşünüyor

DMA'yı göz önünde bulundurarak WhatsApp, hizmet aracılığıyla çeşitli sohbet uygulamalarını kullanmanın bir yolu üzerinde çalışıyor ancak kullanıcıların gizliliğinin sağlanmasının sıkıntılı bir nokta olduğundan bahsediyor. Başka hangi uygulamaların WhatsApp ile birlikte çalışabilirliğe katkıda bulunduğu açık değil.

WhatsApp Mühendislik Direktörü Dick Brouwer, Wired ile yaptığı röportajda mesajlaşma hizmeti aracılığıyla birlikte çalışabilirliğin olanaklarını ve sorunlarını açıklıyor. Brouwer, "Üçüncü taraflara birlikte çalışabilirlik için erişilebilir bir platform sağlamak ve WhatsApp'ın gizlilik, güvenlik ve bütünlük standartlarını sağlamak zor" diyor.

Mesajlaşma servisinin beta sürümleri daha önce WhatsApp uygulamasında diğer sohbet servislerinin kullanıcılarından gelen mesajların geldiği ayrı bir ekranın olması gerektiğini göstermişti. Brouwer, henüz çıkış tarihi açıklanmayan bu özelliğin her halükarda isteğe bağlı hale gelmesi gerektiğini açıklıyor. Dijital Piyasalar Yasası bu yıl Mart ayında yürürlüğe girecek ve çalışana göre o tarihten itibaren mesajlaşma hizmetinin birlikte çalışabilirlik yükümlülüğüne uymak için birkaç ayı olacak.​​​​​Tam planlar daha sonra açıklanacak. Mart.

Ancak Wired mevcut planın fizibilitesini sorguluyor. Ortam, WhatsApp'ın üçüncü taraflarla işbirliğine bağlı olduğunu ancak mesajlaşma hizmetinin nihai olarak gereksinimleri belirleyebileceğini belirtiyor. Örneğin, Meta'nın yan kuruluşu, bağlantılı sohbet uygulamalarının Signal Protokolü şifreleme standardını kullanmasını ve üçüncü taraf istemcilerin doğrudan WhatsApp'ın sunucu altyapısına bağlanmasını istiyor. Brouwer, üçüncü tarafların da üçüncü taraf sunucuları ile WhatsApp arasında olası bir proxy'yi tercih edebileceklerini söylüyor. Bu, eşleşen güvenlik protokollerine olan ihtiyacı ortadan kaldıracaktır.

Şu ana kadar öne çıkan hiçbir sohbet servisi, WhatsApp'ın parametrelerine göre birlikte çalışabilirlik üzerinde çalıştığını doğrulamadı. Mesajlaşma hizmeti Matrix, Wired'a bir gizlilik sözleşmesi imzalaması gerektiğini söylüyor. Başka bir hizmet olan Threema, mevcut planlara göre üçüncü tarafların WhatsApp'ın kullanıcı verileriyle ne yaptığına dair hiçbir fikrinin olmadığını söyledi. Bu tür bir birlikte çalışabilirlik aynı zamanda kullanıcıların kimliklerinin diğer verilerle ilişkilendirilmesi riskini de taşır. Örnek olarak Threema, hizmetin anonim kullanıcı kimliğinin bir WhatsApp telefon numarasına bağlanmasını gösteriyor.