WhatsApp sesli mesajlara "Bir Kez Görüntüle" işlevini ekliyor

WhatsApp sesli mesajlara "Bir Kez Görüntüle" işlevini ekliyor

WhatsApp bugün (7 Aralık 2023) mevcut bir özelliği genişleterek kullanıcıların yalnızca bir kez duyulabilecek sesli mesajlar göndermesine olanak tanıyor.

WhatsApp tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, Bir Kez Görüntüle 2021'den beri var olan bir özellik ve bire bir mesajlar ve grup sohbetleri üzerinden gönderilen fotoğraf ve videolar için geçerli.

Artık sesli mesajlar da, dinleyicinin sesli mesajınızı yalnızca bir kez dinleyebildiği ve hemen ardından kaybolduğu aynı View Once seçeneğini kullanabilir.

Anlaşılır olması için, yalnızca Bir Kez Görüntüle olan sesli mesajlar da bu tür fotoğraf ve videolara eşlik eden aynı Bir Kez Görüntüle etiketiyle birlikte gelecek. WhatsApp'taki tüm iletişimler gibi, bu da uçtan uca şifrelemeye sahiptir.


Sesli mesajlar için View Once, WhatsApp kullanıcılarına "önümüzdeki günlerde" küresel olarak sunulmaya başlanacak, bu nedenle bu makaleyi okuduktan sonra özellik hemen kullanıma sunulmazsa sabırlı olun.


WhatsApp'ın View Once mekaniği hakkında daha fazla bilgi edinmek için SSS sayfasına göz atabilirsiniz.


WhatsApp için özelliklerle dolu bir yıl


WhatsApp 2023 yılında özellik setini agresif bir şekilde genişletiyor.


Bu ayın başlarında, diğer anlık mesajlaşma platformlarından daha geç de olsa, orijinal kalitede fotoğraf ve video gönderebileceğini duyurdu. Bunu, Kilitli Sohbetleri görmenin yeni bir yolunun daha önce açıklanması yakından takip etti.


Özelliklerinin çoğu kullanıcı gizliliği ve erişilebilirlik etrafında toplanıyor. Ayrıca WhatsApp hesapları için e-posta doğrulamasını da kullanıma sundu (artık telefon numaraları ya da SMS doğrulaması ile sınırlamıyor).


Bu yılın başlarında uygulama, WhatsApp Sesli Sohbet adı verilen Discord benzeri arama işlevinde 128 kullanıcıyı barındırma yeteneği de kazandı.


Anlık mesajlaşma partisine geç katılan bir diğer özellik de bir telefonda iki WhatsApp hesabı arasında geçiş yapabilme özelliği oldu, ancak bu özellik aynı anda iki SIM kartın etkin olmasını gerektiriyor.


Çevrimiçi satın alma ve rezervasyon yapmak için WhatsApp'a giren işletmeler ve kullanıcılar için WhatsApp, her iki taraf için de daha sorunsuz bir satın alma yolculuğu oluşturmaya yardımcı olan Flow'u da ekledi.


Kanallar özel yayın özelliği de küresel olarak kullanıma sunuldu. Daha önce sadece Singapur ve Kolombiya'ya özgü bir özellikti.


Apple kullanıcıları da nihayet WhatsApp'a layık görüldü ve sohbet uygulaması bu yıl macOS için de WhatsApp'a kavuştu.


Mobil platformunuzdan (Android veya iOS) bağımsız olarak daha yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve videolar da gönderilebiliyor. Daha önce WhatsApp çözünürlüğü 480p ile sınırlıyordu; o zamandan beri 720p'ye yükseltildi.


2023'te ortaya çıkan diğer küçük (ancak önemli) özellikler arasında isimsiz grup sohbetleri oluşturma yeteneği, bir Ekran Paylaşımı aracı, gönderdikten sonra mesajları düzenleme yeteneği ve hatta PayNow'u destekleyen uygulamadan doğrudan işletmelere ve diğer kullanıcılara ödeme yapma yer alıyor.


Tüm bu özellikler, resim içinde resim video aramaları, Durum Güncellemesinin geliştirilmiş bir sürümü, grup sohbetlerinden dünyaya duyurmadan ayrılma ve daha fazlası gibi yılın başındaki eklemeleri henüz içermiyor bile.