WhatsApp artık fotoğraf ve videoları orijinal kalitelerinde paylaşmanıza izin veriyor

WhatsApp artık fotoğraf ve videoları orijinal kalitelerinde paylaşmanıza izin veriyor

WhatsApp şu anda iOS kullanıcıları için, insanların mesajlaşma platformu üzerinden fotoğraf ve videoları sıkıştırma olmadan orijinal kalitelerinde paylaşmalarına olanak tanıyan yeni bir güncelleme sunuyor.

Platform, sıkıştırma algoritmasına biraz yüksek çözünürlüklü iyilik getiren Ağustos güncellemesinden sonra bile düşük kaliteli medya aktarımlarıyla ünlüydü, bu nedenle bu hoş bir değişiklik.

Buradaki gizli sos nedir? Daha önce de belirtildiği gibi, bu medya dosyaları hiç sıkıştırılmıyor. Bunun yerine, güncelleme medyayı standart veri dosyaları olarak ele alıyor. Bu dosyalardan birini gönderdiğinizde, sohbet penceresi için önizlemeye dönüştürülmezler, ancak alıcı görüntülemek için tıklayabilir. Sohbet penceresi önizleme küçük resimlerini kaybetmek size çok uzak geliyorsa, medyayı eski yöntemlerle göndermeye devam edebileceksiniz.

Bununla birlikte, bu değişiklik otomatik değildir. Sıkıştırılmamış bir görüntü veya video göndermeye bilinçli olarak karar vermeniz ve bir belgeyi aktarmak için "+" simgesine tıklamanız gerekir. Gerisi kendi kendini açıklıyor. WhatsApp bunun kademeli bir dağıtım olduğunu söylüyor, bu nedenle güncelleme kutunuza ulaşması birkaç hafta sürebilir. Android için ise MacRumors'a göre şirket üzerinde çalışıyor, ancak herhangi bir sürüm bilgisi yok.

Mesajlaşma platformu her türlü özelliği denediği için bu yıl Meta'nın WhatsApp'ı için büyük bir yıl oldu. Ağustos ayında sekiz kişiye kadar görüntülü arama özelliğine sahip özel bir Mac uygulaması ve yılın başlarında bir Windows istemcisi vardı. Hatta yapay zeka tarafından üretilen çıkartmaları ve kendi kendini imha eden sesli notları bile test ediyor, böylece bir bardak dondurma isteğinize bir Görevimiz Tehlike macerası gibi davranabilirsiniz.