Ukrayna, Hükümet Web Sitelerine Yönelik Siber Saldırıdan Rusya'yı Sorumlu Tuttu

Ukrayna, Hükümet Web Sitelerine Yönelik Siber Saldırıdan Rusya'yı Sorumlu Tuttu

İlgili kötü amaçlı yazılım da ciddi hasar vermek üzere tasarlanmıştır. İşte detaylar..

Ukrayna, düzinelerce hükümet web sitesini engelleyen büyük bir siber saldırının ardından parmaklarını işaret etmekten çekinmiyor. The Guardian'ın bildirdiği gibi, Ukrayna'nın dijital dönüşüm bakanlığı hack için Rusya'yı suçladı ve ülkeyi zaten gergin olan bir durumu "dengesizleştirmek" ve Ukrayna hükümetine olan güveni sarsmak anlamına gelen bir "melez savaş"la mücadele etmekle suçladı. Yetkililer saldırıyı Rusya ile ilişkilendiren kanıtları detaylandırmazken, Microsoft Cumartesi günü geç saatlerde sorumlu bir düşman ulusun olduğunu gösteren ayrıntıları paylaştı.

Şirketin Tehdit İstihbarat Merkezi, kodun fidye yazılımı olarak gizlenmiş tamamen yıkıcı kötü amaçlı yazılım olduğunu kaydetti. Bir fidye notu, bir Bitcoin cüzdanı ve şifreli bir mesajlaşma tanımlayıcısı vardı, ancak kurtarma mekanizması yoktu - aslında, Ana Önyükleme Kaydı'nı (bir bilgisayara işletim sistemini nasıl yükleyeceğini söyleyen sabit disk öğesi) siler ve yalnızca amaçlanan kötü amaçlı yazılımları indirir. bozuk dosyalar Bilinen tüm hedefler Ukrayna'da ve bu kampanya ile diğer gruplar arasında somut bir bağlantı yok.

Rusya, siber saldırıyla ilgisi olduğunu reddetti. Başkan Putin'in bir sözcüsü, Ukrayna'nın her şeyi, "hava durumunu bile" Rusya'ya bağladığını söyledi. Rusya uzun zamandır Ukrayna, ABD ve Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere siyasi rakiplerini hedef almak için siber saldırılar kullanmakla suçlanıyor.

Microsoft, hackleme operasyonunun şu anki aşaması veya hasarın kapsamı hakkında kesin olmadığını söyledi. Ukrayna'da veya ötesinde başka kurbanlar olup olmadığı henüz belli değildi. Ancak, failden bağımsız olarak saldırının zamanlamasının sorunlu olduğunu varsaymak güvenlidir. Ukrayna ve müttefikleri aylardır yaklaşmakta olan bir Rus işgalinin işaretleri hakkında endişe duyuyorlardı ve ABD 14 Ocak'ta Rusya'nın bu işgali haklı çıkarmaya yardımcı olacak bir sahte bayrak operasyonu planladığını iddia etti. Siber saldırı bu gerilimleri artırıyor gibi görünüyor ve kritik bir anda Ukrayna'nın hükümet altyapısını zayıflatmış olabilir.