Steam macOS Mojave ve 32-Bit Oyunlar için Desteğini Sonlandıracak

Steam macOS Mojave ve 32-Bit Oyunlar için Desteğini Sonlandıracak

Valve'ın Steam oyun mağazası önümüzdeki yılın başlarında macOS High Sierra ve macOS Mojave desteğini kesecek ve 32 bit oyunları çalıştırabilen son macOS sürümleri için desteği etkin bir şekilde sona erdirecek.

Değişiklik 15 Şubat 2024'te yürürlüğe girdikten sonra Valve, bu işletim sistemlerindeki mevcut Steam İstemcisi kurulumlarının artık güvenlik güncellemeleri de dahil olmak üzere Steam'den herhangi bir güncelleme almayacağını ve macOS 10.13 (High Sierra) ve 10.14 (Mojave) ile ilgili sorunlar için teknik destek sunulmayacağını söyledi.

Valve bu değişikliği bir Steam destek gönderisinde duyurdu:


Ne yazık ki macOS 10.14, macOS üzerinde 32 bit oyun çalıştırmayı destekleyen son sürümdü. Apple, macOS 10.15'te (2019'da yayınlandı) 32 bit uygulamalar için desteği bırakmayı seçti ve birçok geliştirici oyunlarını 64 bit yürütülebilir dosyaları destekleyecek şekilde güncellemediğinden, bazı oyunlar macOS'ta etkin bir şekilde çalışmayı durduracak.


Sonuç olarak Valve, Steam mağazasının 2023'ün sonunda yalnızca 32 bit macOS ikili dosyaları sunan oyunları Mac uyumlu olarak değerlendirmeyi bırakacağını söyledi.


İşin iyi tarafı, Mac'teki Steam müşterilerinin %98'inden fazlası zaten macOS 10.15 veya daha yeni bir sürüm kullandığından, bu değişiklik Mac kullanıcılarının çoğunu etkilemeyecek. Valve'ın belirttiği gibi, "bu, yalnızca 32 bit oyunların ve uygulamaların artık mevcut işletim sisteminizde çalışmayacağı anlamına geliyor."


Valve'ın desteği sonlandırma kararı bağımsız değildi. ArsTechnica'nın belirttiği gibi, aslında Google'ın Chrome'da macOS 10.13 ve 10.14 desteğini sona erdirmesiyle ilgilidir ve Steam kullanıcı arayüzünün bazı bölümleri buna dayanmaktadır.


Apple, macOS 10.13 için güvenlik güncellemelerini ve teknik desteğini Aralık 2020'de, macOS 10.14 için ise Ekim 2021'de sonlandırdı. Steam'in gelecekteki sürümleri yalnızca macOS 10.15 ve üzeri sürümlerde bulunan macOS özelliklerine ve güvenlik güncellemelerine ihtiyaç duyacak. Ancak buna rağmen Valve, "Steam istemcisinin ve oyunlarının bu eski işletim sistemlerinde bir süre daha çalışmaya devam etmesini" beklediğini söylüyor.