Spotify 1.500 çalışanını işten çıkarıyor

Spotify 1.500 çalışanını işten çıkarıyor

Spotify, maliyet düşürücü bir önlem olarak çalışanlarını işten çıkaracak en son teknoloji şirketi. İsveçli ses yayın platformunun kurucu ortağı ve CEO'su Daniel Ek'in kamuya açık bir notuna göre, işgücünün yaklaşık %17'si azaltılacak.

Son üç aylık rapora dayanarak yapılan hızlı bir hesaplama, bunun dünya çapındaki toplam 9.241 çalışanın yaklaşık 1.500'ü olduğunu ortaya koyuyor.

Spotify, Premium abonelik hizmetinin fiyatlarını artırmasının yanı sıra üçüncü kez çalışanlarını işten çıkarıyor. Ocak ayında 600 kişi işten çıkarılmış, Temmuz ayında ise Podcast bölümünden 200 kişiye daha kapı gösterilmişti.

Yönetici, 2024 ve 2025 yılları boyunca daha küçük azaltmalar yapmanın tartışıldığını, ancak finansal hedef durumu ile mevcut operasyonel maliyetler arasındaki uçurumun mevcut karara yol açtığını söyledi.

Notta, Spotify personel sayısının 2020 ve 2021'de "önemli ölçüde" arttığı belirtiliyor. Wall Street Journal, şirketin içerik, pazarlama ve "yeni dikeyleri" geliştirmeyi amaçladığı için çalışanların neredeyse iki katına çıktığını belirtti. Sonraki 2022 ve 2023 yılları daha verimli geçti, ancak Spotify daha verimli hale gelemedi ve Ek ile şirketi sert önlemlere itti.

İşten çıkarılan her çalışan yaklaşık beş aylık ücret tutarında kıdem tazminatı alacak ve tahakkuk eden ve kullanılmayan PTO'ları ödenecek. Kıdem süresi boyunca sağlık hizmeti sağlanacak ve çalışanlar iki ay sonra yeni bir yerde çalışmaya hak kazanacak.

Ek, bunun Spotify'ın "daha odaklı bir yaklaşıma" sahip olmasını sağlayacağını ve insan gücündeki değişimin bir geri adım değil, "stratejik bir yeniden yönlendirme" olduğunu belirtti. Geriye kalan çalışanların şirketin gelecekteki faaliyetlerinde, sorunların üstesinden gelmede ve yenilik yapmada "durmaksızın becerikli" olmaları bekleniyor.