Samsung, İngiltere'de hacklendiğini ve verilerinin çalındığını doğruladı

Samsung, İngiltere'de hacklendiğini ve verilerinin çalındığını doğruladı

Güney Koreli üretici Samsung, sunucularına bir yıl boyunca siber suçlular tarafından erişildiğini doğruladı.

Şirketi temsil eden bir ajanstan bir açıklama alan TechCrunch web sitesine göre Samsung, saldırganlar tarafından kişisel müşteri verilerine yetkisiz erişimle sonuçlanan "yakın zamanda bir güvenlik olayına karşı uyarıldı".

Erişilen kişisel bilgiler Samsung'un İngiltere'deki dijital mağazasının müşterilerinden alınmış olup diğer bölgeleri etkilememiştir. Ancak şirket, izinsiz girişten kaç kişinin etkilendiğini ya da siber suçluların bu verilere nasıl erişim sağladığını detaylandırmadı.

Şu ana kadar hiçbir siber suç grubu saldırının sorumluluğunu üstlenmedi. İngiliz veri koruma yetkilileri halihazırda çağrılmış durumda ve olayı soruşturuyorlar.

İngiltere'deki Samsung saldırısı

Şirket tarafından veri hırsızlığı mağduru müşterilere gönderilen bir e-postaya göre, izinsiz girişin teyidi ancak Pazartesi günü (13) geldi.

Ancak şirketin sunucularına erişim çok önceden gerçekleşmiş olabilir: çalınan bilgiler 1 Temmuz 2019 ile 30 Haziran 2020 tarihleri arasında markanın Birleşik Krallık'taki çevrimiçi platformundan alışveriş yapan kişilere ait.

Erişilen bilgiler arasında isim, telefon numarası, ev adresi ve e-posta adresi yer alıyor - bu veriler, örneğin mağdurlar adına suç teşkil eden eylemlerde bulunmak ya da bu kişilere karşı dolandırıcılık uygulamak için kullanılabilir.

Kredi kartı bilgileri veya olası aktif ödeme yöntemlerine sahip hesapların şifreleri gibi finansal veriler etkilenmemiştir. 2022 yılında Samsung, sızdırılan bilgiler açısından çok benzer bir hack olayını doğrulamış ancak bu olay Amerika Birleşik Devletleri'ndeki müşterileri etkilemiştir.