Sam Altman OpenAI CEO'su olarak resmen geri döndü

Sam Altman OpenAI CEO'su olarak resmen geri döndü

Sam Altman OpenAI'deki CEO koltuğuna geri döndü ve Microsoft artık şirketin yönetim kurulunda bir koltuk işgal ediyor. Yapısal değişiklikler geçtiğimiz Çarşamba günü (29) açıklandı.

Altman'ın görevden alınması yönünde oy kullanan dört üyeden üçü yönetim kurulundan çıkarıldı. Microsoft artık grupta "oy hakkı olmayan gözlemci" rolünü üstlenerek bir koltuk işgal ediyor.

Bu durum Microsoft'a OpenAI'de neler olup bittiği hakkında daha fazla bilgi sahibi olma garantisi veriyor, ancak şirketin kararlarına katılma yetkisi vermiyor, ancak gelecekte tartışmalı değişiklikler karşısında gafil avlanmasını önleyecektir.

Altman, The Verge ile paylaştığı bir notta "Gelecek için hiç bu kadar heyecanlanmamıştım" dedi. "Belirsiz ve benzeri görülmemiş bir pozisyonda herkesin sıkı çalışması için son derece minnettarım ve esnekliğimizin ve ruhumuzun bizi sektörde farklı kıldığına inanıyorum" diye ekledi.

Sam Altman'ın planları

Notta OpenAI CEO'su şirket başkanı olarak planlarını paylaştı. Yöneticinin bakış açısına göre üç öncelik olacak:

Araştırma planını ilerletmek ve güvenliğe daha da fazla yatırım yapmak;
Tüketicilere yönelik ürünleri geliştirmeye ve piyasaya sürmeye devam ederek yapay zekanın sağlayabileceği kolaylıkları göstermek;
Daha çeşitli bir bakış açısına sahip bir yönetim kurulu oluşturarak şirketin yönetim yapısını iyileştirmek.

Bir başka iç bildiride, yönetim kurulu üyesi Bret Taylor, daha çeşitli bir grubu bir araya getirme taahhüdünü pekiştirdi. OpenAI'nin organizasyonel istikrarını artırma çabalarının yanı sıra müşteriler, çalışanlar ve ortaklar için güvenlik sağlamak üzere şirketin yapısını güçlendirme çabalarını vurguladı.

Belgede ayrıca Altman, şirketten ayrılması yönünde oy kullanan (ve daha sonra pişman olan) OpenAI kurucu ortaklarından Ilya Sutskever'e karşı hiçbir kin beslemediğini yineledi.

CEO, "Ilya artık yönetim kurulunda olmasa da, çalışma ilişkimizi sürdürmeyi dört gözle bekliyoruz ve OpenAI'deki çalışmalarına nasıl devam edebileceğini tartışıyoruz" dedi.