Mozilla Firefox yavaş başlatma, %100 CPU kullanımı, yeşil ekran YouTube videoları ve daha fazlasını düzeltiyor

Mozilla Firefox yavaş başlatma, %100 CPU kullanımı, yeşil ekran YouTube videoları ve daha fazlasını düzeltiyor

Geçtiğimiz günlerde Google, Mozilla Firefox kullanıcılarının, tarayıcının Chrome olmadığını algıladığında YouTube'un daha yavaş yüklendiğini fark etmeleri üzerine şüphelenmeye başlamasıyla kendini biraz zor bir durumda buldu. Teknoloji devi daha sonra bunun nasıl ve neden kasıtlı olmadığını açıkladı ve bunu adblocker kullanımına bağladı.

Bununla ilgisi olmasa da, Firefox'un en son sürümü olan 120.0.1, başlangıçta yavaşlamaya neden olan bir hatayı düzeltiyor. Mozilla, sorunun önbelleğe alınan kota bilgilerinin optimum olmayan kullanımından kaynaklandığını açıklıyor. Bu hata Windows'ta olsa da, Mozilla ayrıca Linux'ta da yavaş başlatma hatasının düzeltildiğini ekliyor.

Güncelleme ayrıca Google Maps gibi belirli web sitelerindeki %100 CPU kullanım yaşı hatasını da düzeltiyor. Bu hata GCC ile derlenmiş kodlardaki bir çakışma ile ilgiliydi.

Bu makalede değindiğimiz Firefox'taki oldukça yaygın bir sorun, Mozilla'nın tarayıcısındaki donanım hızlandırma desteğiyle ilgilidir. Firma, YouTube videolarının kodunu çözerken yeşil ekrana neden olan bir donanım hızlandırma hatasının giderildiğini söylüyor. Video ile ilgili bir başka sorun da, bir videoyu tam ekran modunda görüntülerken durum çubuğunun hala görünür olmasıyla çözüldü.