Microsoft VR Platformu AltspaceVR'ı Kapatıyor

Microsoft VR Platformu AltspaceVR'ı Kapatıyor

Kapanma haberi, Microsoft'un Mart ayı sonuna kadar 10.000 çalışanını işten çıkaracağını doğrulamasının ardından geldi.

Microsoft, insanların 3D avatarlar olarak arkadaşları ve meslektaşlarıyla etkileşime girmeleri için sürükleyici sosyal alanlar sunan sosyal sanal gerçeklik platformu AltspaceVR'yi kapatmayı planladığını duyurdu.

2017 yılında AltspaceVR'ın kapatma kararı almasının ardından Microsoft devreye girerek platformu satın almıştı ve şimdi de şirket 10 Mart 2023 tarihinde hizmeti kapatacağını açıkladı.

Teknoloji devi, odağını Microsoft Mesh (karma gerçeklik uygulamaları aracılığıyla herhangi bir yerden - herhangi bir cihazdan - varlık ve paylaşılan deneyimler sağlayan bir platform) tarafından desteklenen sürükleyici deneyimleri desteklemeye kaydıracak.

Microsoft bir blog yazısında "Mesh ile, içerik oluşturucular, iş ortakları ve müşteriler de dahil olmak üzere ilgili herkese en geniş fırsatı sunan bir platform oluşturmayı hedefliyoruz" dedi.

"Dünyanın dört bir yanındaki işyerlerini etkinleştirerek başlayarak, bağlantı ve işbirliği için yeni bir platform olan Microsoft Mesh'i piyasaya sürmemiz de dahil olmak üzere gelecek olanları dört gözle bekliyoruz" diye ekledi.

Ayrıca şirket, yakın vadede VR çalışmalarını işyeri deneyimlerine odaklayacağını, ilk müşterilerinden ve ortaklarından öğreneceğini ve güvenlik, güven ve uyumluluk sağlayan bir temel sunacağını belirtti.

Kapatma haberi, Microsoft'un Mart ayı sonuna kadar 10.000 çalışanını işten çıkaracağını doğrulamasının ardından geldi.