Meta, Messenger sohbetlerinde ve aramalarında E2E şifrelemeyi kullanıma sunmaya başladı

Meta, Messenger sohbetlerinde ve aramalarında E2E şifrelemeyi kullanıma sunmaya başladı

Meta's Messenger, kişilerle mesajlaşmanın dünyadaki en yaygın yollarından biri, şimdi şirket Messenger ve Facebook'taki tüm kişisel sohbetler ve aramalar için uçtan uca (E2E) şifrelemeyi kullanıma sunacağını açıkladı.

Açık olmak gerekirse, şifreleme bu platformlarda bir süredir mevcuttu ancak bu son haber, özelliğin kişisel mesajlar ve aramalar için varsayılan olarak açık olduğu anlamına geliyor. Yeni uygulamaya göre, gönderdiğiniz mesajlar cihazınızdan çıktığı andan kişinizin cihazına ulaştığı ana kadar korunuyor ve Meta da dahil olmak üzere herhangi bir aracının söylediklerinizi görmesi engelleniyor.

Geçmişte mesajlaşma istemcileri şifrelemeye sahip olduğunda ya da şifreleme eklediğinde, bu bazen özellikler açısından daha kısıtlayıcı bir deneyim anlamına geliyordu. Bu lansmanla birlikte Meta, kullanıcıların temalar ve özel tepkiler gibi tanıdık özellikleri koruyacaklarını, ancak aynı zamanda düzenlenmiş ve kaybolan mesajlar, okundu bilgisi kontrolü, gelişmiş fotoğraf ve video gönderimi ve gelişmiş sesli mesajlaşma gibi bir dizi yeni özelliğe de sahip olacaklarını söyledi.

Mesaj düzenleme ile Meta bir denge kuruyor. Mesajları gönderdikten sonra yalnızca 15 dakika boyunca düzenleyebileceksiniz ve birinin orijinal mesajını düzenlemeden önce bildirmek istiyorsanız, Meta mesaj düzenleme geçmişini okuyabilecek.

Kaybolan mesajlar artık gönderildikten 24 saat sonra kaybolacak ve sohbet arayüzü kullanıcıları mesajların kaybolacağı konusunda bilgilendirecek şekilde güncellendi. Okundu bilgisi kontrolüne gelince, başkalarının mesajlarını okuduğunuzu görmesini isteyip istemediğinize karar verebileceksiniz. Bu, canınız istemediğinde insanlara hemen yanıt verme baskısını azaltacaktır.

Güncellemeyi aldığınızda, daha yüksek görüntü kalitesinden ve bir koleksiyondaki herhangi bir fotoğraf veya videoya daha iyi yanıt verme veya tepki verme özelliğinden de yararlanacaksınız. Meta, HD medya ve dosya paylaşımı iyileştirmelerini de bazı kullanıcılarla test ettiğini ve önümüzdeki aylarda bunu ölçeklendirmeyi planladığını söyledi.

Son olarak Meta, sesli mesajlaşmanın günümüzde en hızlı büyüyen mesajlaşma biçimi olduğunu ve bu güncelleme ile 1,5x ve 2x hızlarında dinleyebileceğinizi ve uygulamadan ayrılmanız gerektiğinde tekrar devam edebilmeniz için kaldığınız yerden dinlemeye başlayabileceğinizi söyledi.

Herkesin bu güncellemeye kavuşması birkaç ay sürecek ancak kavuştuğunuzda, bir cihazı kaybetmeniz, değiştirmeniz ya da eklemeniz durumunda mesajlarınızı geri yüklemek için pin gibi bir kurtarma yöntemi ayarlamanız gerekecek.