Meta, Instagram ve Facebook arasındaki platformlar arası sohbetleri sonlandıracak

Meta, Instagram ve Facebook arasındaki platformlar arası sohbetleri sonlandıracak

Yakın zamanda yapılan bir güncellemeyle Meta, Aralık ayının ortasından itibaren Instagram ve Facebook'un mesajlaşma hizmetlerinin artık çapraz uyumluluğu desteklemeyeceğini sessizce duyurdu. İlk olarak 2020 yılında kullanıma sunulan uygulamalar arası sohbet özelliği artık kullanılmayacak.

Bu, kullanıcıların yeni platformlar arası sohbetler başlatamayacağı ve iki hizmet arasındaki mevcut konuşmaların salt okunur modla sınırlı olacağı anlamına geliyor.

Buna ek olarak, Facebook hesapları Instagram kullanıcılarının Etkinlik Durumunu görüntüleme veya bir mesajın onlar tarafından görülüp görülmediğini belirleme yeteneğini kaybedecek. Meta ayrıca, Instagram'daki Facebook hesaplarıyla yapılan mevcut sohbetlerin Facebook veya Messenger'daki gelen kutusuna geçmeyeceğini belirtti.

Meta, Facebook hesaplarını içeren Instagram'daki tüm mevcut sohbetlerin, bu hesaplar sohbetten kaldırılsa bile salt okunur hale geleceğini vurguladı. Sonuç olarak, Instagram hesabı olan kullanıcılar bu sohbetlerde yeni mesajlar gönderemeyecek.

Meta kaldırma işlemi için belirli bir tarih vermemiş olsa da, kararın özellikle Avrupa Birliği'ndeki yasal düzenlemelerden etkilenmiş olabileceği düşünülüyor. Potansiyel bir ikame hakkında bilgi olmaması, kullanıcıları bu iletişim özelliğinin geleceği konusunda belirsiz bırakıyor.