'Jeff Bezos ve Nvidia, insansı robotun arkasındaki start-up'a milyonlarca yatırım yapıyor'

'Jeff Bezos ve Nvidia, insansı robotun arkasındaki start-up'a milyonlarca yatırım yapıyor'

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos ve Nvidia'nın diğerlerinin yanı sıra Figure AI'ye on milyonlarca dolar yatırım yaptığı bildirildi. Bu şirket, tehlikeli görevlerde kullanılması gereken insansı robotlar üretiyor. Microsoft ve OpenAI daha önce Figure AI'ye yatırım yapmıştı.

Jeff Bezos yaklaşık 100 milyon dolar, Nvidia ise yaklaşık 50 milyon dolar yatırım yaptı. Bloomberg bunu içerdekilere dayanarak yazıyor. Figure AI, bu yatırım turunda toplamda 675 milyon dolar topladı. Hedef 500 milyondu. Microsoft geçen ay şirkete 95 milyon dolar yatırım yaptı. OpenAI, Intel, LG ve Samsung da halihazırda birkaç milyon yatırım yaptı. Bloomberg'e göre, ilki başlangıçta start-up'ı devralmayı planlıyordu. Şekil AI'nın yatırım turundan önce tahmini 2 milyar dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.

Figure AI, 2022'deki kuruluşundan bu yana, Şekil 01 adı verilen, insan gibi görünen ve hareket eden bir robot üzerinde çalışıyor. Kurucusu Brett Adock'a göre robot, insanları bir görevi yerine getirirken izleyebilir ve ardından onları bağımsız olarak taklit edebilir. Örnek olarak Şekil 01'in kahve yaptığı bir videoyu paylaşıyor.

Amaç, bu robotun tehlikeli görevlerde kullanılabilmesidir. Yapımcılara göre, Şekil 01 aynı zamanda personel eksikliğinin azaltılmasına da yardımcı olacak. Start-up, yatırım tutarını Şekil 01'i depolarda test etmek için kullanmak istiyor. Adock'a göre "bir depodaki yapısal, tekrarlayan ve çoğunlukla tehlikeli görevler" robot için "iyi bir ilk uygulamadır". Şirket, robotun otomobil üretiminde kullanılması için BMW ile şimdiden bir işbirliği başlattı.