HSBC kuantum bilişim siber saldırılarına karşı yapay zeka güvenliğini test ediyor

HSBC kuantum bilişim siber saldırılarına karşı yapay zeka güvenliğini test ediyor

HSBC, kuantum hesaplama kaynaklarını kullanarak finans kurumunu gelecekteki saldırılardan korumak için başarılı bir test gerçekleştirdiğini açıkladı. Bunu yapmak için şirketin kendisi kuantum koruma yöntemlerinin yanı sıra yapay zekayı (AI) da benimsedi.

Şirkete göre mekanizmanın amacı, hassas verileri depolamak ve büyük işlemlerin müdahale olmadan gerçekleşmesini sağlamak için HSBC AI Markets uluslararası ticaret terminaline gelişmiş bir güvenlik platformu eklemektir.

Deney, bir Avrupa ülkesi ile Amerika Birleşik Devletleri arasında yapılan 30 milyon avro (doğrudan dönüşümle yaklaşık 157 milyon R$) değerindeki bir finansal işlemi, para birimini dolara çevirmek de dahil olmak üzere korumak için kullanıldı. Platform BT, Toshiba ve Amazon'un bulut bilişim hizmeti AWS ortakları tarafından sağlanan bir altyapı kullanıyor.

HSBC, koruma mekanizması olarak Kuantum Anahtar Dağıtımı adı verilen bir teknik kullandı. Bu teknik, şifreleme anahtarlarını finansal işlemin her iki tarafına da diğer yöntemlerden daha güvenli bir şekilde ileterek en gelişmiş sistemlerin bile gizlice dinlenmesini veya ele geçirilmesini önlüyor.

Siber güvenlikte kuantum bilişim artık bir gerçek

Bugüne kadar kuantum bilişim kullanılarak herhangi bir saldırı gerçekleştirilmedi, ancak fikir gelecekteki eylemlere karşı koruma sağlamaktır. Bankaya göre daha gelişmiş bir şifreleme sistemi geliştirmek zaman alıyor ve ancak bu formattaki dolandırıcılıklar başladıktan sonra yapılırsa kayıplar yüksek olabilir.

HSBC'nin deneyinde, aynı temel teknoloji büyük hacimli verileri işlemek ve mevcut sistemlerin başa çıkamayacağı bir dizi hesaplama ve eylemi gerçekleştirmek için kullanılacak.

Bu aşamada henüz geliştirilme aşamasında olsa da, kuantum hesaplama bilimsel deneylerde kullanılan hesaplamalara halihazırda uygulanmakta ve meteorolojik tahminler için kullanılmaktadır.