Google Yeni Yapay Zeka Modeli Gemini'yi Tanıttı

Google Yeni Yapay Zeka Modeli Gemini'yi Tanıttı

Google, Gemini adlı en son yapay zeka modelini tanıttı ve arama devi bunun Massive Multitask Language Understanding (MMLU) konusunda insan uzmanlardan daha iyi performans gösterebilen ilk model olduğunu söyledi.

Google'ın CEO'su Sundar Pinchai ve Demind CEO'su Demis Hassabis'in yer aldığı aşağıdaki videoda Gemini'nin Google Pixel 8 Pro akıllı telefona yapay zeka destekli özellikler getireceği ve Google Bard'a da entegre edileceği belirtiliyor.

Google Gemini 1.0'ı piyasaya sürüyor ve karmaşık görevler için en yetenekli ve en büyük modelleri olan Gemini Ultra, çok çeşitli görevleri yerine getirmek için tasarlanmış Gemini Pro ve cihaz içi görevler için tasarlanmış Gemini Nano olmak üzere üç versiyonu olacak.

Gemini modellerimizi titizlikle test ediyor ve çok çeşitli görevlerdeki performanslarını değerlendiriyoruz. Doğal görüntü, ses ve video anlamadan matematiksel akıl yürütmeye kadar Gemini Ultra'nın performansı, büyük dil modeli (LLM) araştırma ve geliştirmesinde yaygın olarak kullanılan 32 akademik ölçütten 30'unda mevcut son teknoloji sonuçlarını aşıyor.

Gemini Ultra %90,0'lık skoruyla, hem dünya bilgisini hem de problem çözme yeteneklerini test etmek için matematik, fizik, tarih, hukuk, tıp ve etik gibi 57 konuyu bir arada kullanan MMLU'da (devasa çok görevli dil anlama) insan uzmanlardan daha iyi performans gösteren ilk modeldir.

MMLU'ya yönelik yeni kıyaslama yaklaşımımız, Gemini'nin zor soruları yanıtlamadan önce daha dikkatli düşünmek için muhakeme yeteneklerini kullanmasını sağlayarak, sadece ilk izlenimini kullanmaya kıyasla önemli iyileştirmeler sağlıyor.

Google Gemini hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki bağlantıdan Google'ın web sitesinde bulabilirsiniz, kesinlikle çok ilginç görünüyor ve nasıl performans gösterdiğini görmek için sabırsızlanıyoruz.