Elon Musk OpenAI'ye 'misyonu yerine kârı seçtiği' için dava açtı

Elon Musk OpenAI'ye 'misyonu yerine kârı seçtiği' için dava açtı

X'in sahibi Elon Musk, OpenAI ve şirketin CEO'su Sam Altman'a karşı dava açtı. Musk'a göre OpenAI, diğer şeylerin yanı sıra GPT-4'ün iç ayrıntılarını açıklamayarak "misyonu yerine kârı seçti".

Bir mahkeme belgesi Musk'ın davayı Perşembe günü açtığını gösteriyor. Belgede OpenAI'nin kurucu ortakları Altman ve Greg Brockman'ın Musk'a açık kaynak kodlu ve kar amacı gütmeyen bir organizasyon kurmak için başvurdukları belirtiliyor. Musk da OpenAI'nin kurucuları arasında yer almış ancak 2018 yılında yönetim kurulundan ayrılmıştı.

Reuters ve diğer gazeteler, Musk'ın OpenAI'nin teknoloji devi Microsoft ile ortaklığının, şirketin "kâr amacı gütmeden insanlığın iyiliği için yapay zekâ geliştirme misyonunu tehlikeye attığını" savunduğunu yazıyor. X'in sahibine göre şirket artık yalnızca kâr elde etmeye odaklanmış durumda ve bu da Musk'ın OpenAI ile yaptığı sözleşmeye aykırı. Dolayısıyla GPT-4 artık açık kaynak değil. Bu nedenle, şirkete ve Altman'a sözleşmenin ihlali, güvene dayalı görevin ihlali ve haksız ticari uygulamalar nedeniyle dava açıyor.

"OpenAI, dünyanın en büyük teknoloji şirketi olan Microsoft'un kapalı kaynak kodlu fiili bir yan kuruluşuna dönüştürülmüştür. Yeni yönetimi altında, sadece bir AGI geliştirmekle kalmıyor, aynı zamanda onu insanlığın yararına kullanmak yerine Microsoft için karı en üst düzeye çıkarmak için rafine ediyor" dedi. Microsoft ve OpenAI henüz davaya yanıt vermedi.