Discord mobil uygulamasını yeni sekmeler, mesajlaşma özellikleri ve daha fazlasıyla elden geçiriyor

Discord mobil uygulamasını yeni sekmeler, mesajlaşma özellikleri ve daha fazlasıyla elden geçiriyor

Discord, 2015 yılında piyasaya sürdüğü mobil uygulamasını masaüstü platformunun küçültülmüş bir versiyonu olarak tanımlıyor. Ancak bu kabul, söz konusu uygulamanın bilgisayar tabanlı muadilinden "bağımsız bir deneyim" olacak şekilde tamamen yeniden tasarlandığına dair bir duyuruyla birlikte geldi. Ekranınızın alt kısmında belirgin bir şekilde görüntülenen yeni bir dizi gezinme sekmesi içeriyor:

Discord yatay bir düzen gibi değişiklikleri göz önünde bulundururken, Sunucular sekmesi eskisine çok benziyor - sadece doğrudan mesajlaşma seçeneği yok. Bunun yerine, bir Mesajlaşma sekmesi mevcut Arkadaşlar sekmesinin yerini alıyor ve birden fazla sayfaya tıklamak yerine tüm bire bir ve grup mesajlarınızı tek bir yerde görüntülüyor. Ayrıca bir konuşmayı sohbetlerinizin en üstünde kalacak şekilde favorilere ekleyebilir ve WhatsApp veya genel mesajlaşmada olduğu gibi tüm tartışmalarda bir mesaj, dosya, pin veya ek bulmak için bir arama çubuğu kullanabilirsiniz. Ayrıca konuşmalarda yeni olan, bir mesajı yanıtlamak için basılı tutmak yerine sola kaydırma özelliğidir. Discord'un resimli mesajların biçimlendirmesini tek tek göstermek yerine galeri tarzında gösterecek şekilde değiştirdiğini fark etmiş olabilirsiniz.

Bildirimler sekmesi artık sunucu etkinliklerini, arkadaşlık isteklerini ve mesaj yanıtlarını içerecek ve bunların hepsine tıklayarak kaynağına hemen ulaşabileceksiniz. Ayrıca, bildirimler artık sizin onları kaldırmanızı gerektirmek yerine otomatik olarak temizlenecek. Alttaki dört sekmeyi tamamlayan (güle güle arama) yine Siz sayfasıdır. Arkadaşlar sekmesi, durumunuzu veya profil resminizi değiştirme gibi özelliklerin yanı sıra buraya entegre edildi. Bu aynı zamanda hesap ayarlarına erişmek için kullanılan sekme olmaya devam ediyor ancak biraz daha kolay. Doğrudan hesap ayarlarına gitmek için Siz sekmesine iki kez dokunabilirsiniz ve orada, ihtiyacınız olan bilgileri bulmak için bir arama çubuğu vardır. Buradan erişebileceğiniz bir araç, gözlerinizi biraz dinlendirecek saf siyah bir arka plan sağlayan yeni Gece Yarısı temasıdır.


Uygulamanın işleyişi de iyileştirildi; Discord, uygulamayı açmanın Android'de yüzde 55, iOS'ta ise yüzde 43 daha az zaman alacağını ve bunu yaparken dört kat daha az veri kullanacağını iddia ediyor. Android kullanıcılarının çökme oranı da geçtiğimiz yıl yarı yarıya azaldı. Ayrıca, "daha sezgisel etkileşimlere" olanak tanıyan güncellenmiş kullanıcı arayüzü ile sesli ve görüntülü aramaların işleyişi iyileştirildi.


Discord ayrıca bir sunucunun üye listesine hızlı erişim, daha iyi arama filtreleri, mesajları görüntülemek için daha fazla özelleştirme seçeneği ve genel uygulama performansı iyileştirmeleri gibi talep edilen diğer güncellemeler üzerinde çalıştığını da paylaştı. Geri bildirim forumunu istediğiniz zaman kullanarak memnun olmadığınız ya da değiştirilmesini istediğiniz konuları dile getirebilirsiniz.


Discord'un kısa bir süre önce ABD Senatosu Yargı Komitesi ile başı derde girmişti. Şirket, CEO'su Jason Citron'un çocukların çevrimiçi güvenliği konusunda ifade vermesini reddetti, elektronik mahkeme celbini kabul etmedi ve ABD Polis Teşkilatı tarafından elden teslim edilmek üzere bir ofis ziyaretini hak etti. Citron, 31 Ocak 2024 tarihinde saat 10.00'da Meta, X, TikTok ve Snap CEO'ları ile birlikte çocukları korumak ve Discord'un bu konudaki "başarısızlıkları" hakkında komite ile konuşacak.