Discord, deneysel OpenAI sohbet robotu Clyde'ı şimdiden öldürüyor

Discord, deneysel OpenAI sohbet robotu Clyde'ı şimdiden öldürüyor

Discord, yapay zekalı sohbet robotu Clyde'ın fişini, ilk tanıtımının üzerinden bir yıldan kısa bir süre geçtikten sonra çekiyor. Clyde'ın destek sayfası, kullanıcıları botun bu ayın sonunda devre dışı bırakılacağı konusunda uyaran bir notla güncellendi. Platform Clyde'ı Mart ayında duyurmuş ve deneysel bir özellik olarak tanımlamıştı. OpenAI teknolojisi tarafından desteklenmektedir.

Nota göre, "1 Aralık 2023 itibariyle, kullanıcılar artık DM'lerde, Grup DM'lerinde veya sunucu sohbetlerinde Clyde'ı çağıramayacaklar". Clyde'ın doğrudan sunucu içinden erişilebilen bir yapay zeka yardımcısı olarak hareket etmesi amaçlanıyordu. Kullanıcılar ayrıca eğlenmek için onunla sohbet edebilecek ve ondan oyun oynamasını ya da şaka yapmasını isteyebilecekti. Yine de evrensel olarak kullanıma sunulmuş gibi görünmüyordu ve yayınlanmasından sonraki aylarda bazı kullanıcılar sunucularının bota hiç erişemediğinden şikayet etti. Ayrıca, zaman zaman Discord alt dizinine gönderilen ekran görüntüleri, botun kolayca aşağılık bir dille konuşmaya ikna edilebileceğini gösteriyordu.


Kapatılma nedeni ne olursa olsun, Clyde Aralık ayında artık olmayacak. Discord, geçen yıl Clyde'ın piyasaya sürülmesinin yanı sıra moderasyon araçları, konuşma özetleri ve avatar düzenleme gibi diğer yapay zeka özelliklerini de entegre etti.