Apple önümüzdeki birkaç yıl içinde iPhone üretiminin dörtte birini Hindistan'a taşıyacak

Apple önümüzdeki birkaç yıl içinde iPhone üretiminin dörtte birini Hindistan'a taşıyacak

Wall Street Journal'ın haberine göre Apple, önümüzdeki iki ila üç yıl içinde iPhone üretiminin dörtte birini Hindistan'a kaydıracak. Bu da yılda 50 milyondan fazla iPhone'un Hindistan'da üretileceği anlamına geliyor.

Çin açık ara dünyanın en büyük iPhone üreticisi olmaya devam edecek, ancak Apple'ın ABD ve Çin arasındaki mevcut gerginlikler nedeniyle üretim hattını çeşitlendirmek istediği bildiriliyor. Hindistan'daki iPhone üretimi Çin'in ciddi anlamda gerisinde kalmıştı ancak bu durum Çin ile aynı ayda üretilmeye başlanan iPhone 14 ile değişti.

Apple'ın Hindistan'daki üretim çalışmaları, 12 saatlik vardiyalara karşı mücadele eden yerel sendikaların tepkisi nedeniyle yavaş ilerliyordu. Ancak 2023 yılında Apple, Hindistan'da diğer tüm modellerden daha fazla iPhone 15 üretti ve ilk kez Hindistan'da üretilen bir modeli lansman gününde piyasaya sürmeyi başardı.

Foxconn şu anda Karnataka eyaletinde Nisan 2024'te faaliyete geçmesi beklenen bir fabrika inşa ediyor. WSJ'nin raporu başka bir büyük fabrikanın da yolda olduğuna işaret ediyor.