Apple, Android Cihazlarla Daha İyi Birlikte Çalışabilirlik İçin RCS Mesajlaşma Standardını Benimseyecek

Apple, Android Cihazlarla Daha İyi Birlikte Çalışabilirlik İçin RCS Mesajlaşma Standardını Benimseyecek

Google'ın yıllar süren ikna çabalarının ardından Apple, Zengin İletişim Hizmetleri (RCS) standardını benimsemeyi planlıyor. Bir Apple sözcüsü TechRadar ve 9to5Mac'e RCS desteğinin önümüzdeki yıl geleceğini söyledi.

Önümüzdeki yılın ilerleyen zamanlarında, şu anda GSM Birliği tarafından yayınlanan standart olan RCS Evrensel Profili için destek ekleyeceğiz. RCS Evrensel Profilinin SMS veya MMS ile karşılaştırıldığında daha iyi bir birlikte çalışabilirlik deneyimi sunacağına inanıyoruz. Bu, Apple kullanıcıları için en iyi ve en güvenli mesajlaşma deneyimi olmaya devam edecek olan iMessage ile birlikte çalışacak.

Apple'a göre RCS, "iMessage ile birlikte çalışacak" ve iPhone ile Android kullanıcıları arasındaki iletişimi geliştirecek. iMessage, iPhone'dan iPhone'a iletişim için varsayılan olmaya devam edecek ve RCS, mevcut SMS ve MMS standartlarının yerine geçecek. Ancak SMS ve MMS gerektiğinde yedek olarak kullanılmaya devam edecek.

Zengin İletişim Hizmetleri, Google tarafından benimsenen bir iletişim protokolüdür. Dünya çapındaki akıllı telefon üreticileri ve operatörler RCS'yi benimsedi, ancak Apple benimsenmesine direniyor. Google, reklam panoları, bir web sitesi, sosyal medya baskısı ve daha fazlasını içeren uzun soluklu bir reklam kampanyası aracılığıyla Apple'ı RCS'yi kabul etmeye zorluyor.

Google, Ağustos 2022'den bu yana "Get the Message" adlı bir web sitesine sahip ve site Apple'a iPhone ve Android kullanıcıları arasındaki mesajlaşmalarda "bozuk olanı düzeltme" çağrısında bulunuyor. Bu yılın başlarında Samsung bile halkla ilişkiler kampanyasına dahil oldu ve yeşil baloncuklarıyla "Romeo" ve mavi baloncuklarıyla "Juliet "in Apple'ın RCS'yi benimsemekte tereddüt etmesi nedeniyle bir araya gelemediği tuhaf bir reklam yayınladı.

Google'ın sosyal medya kampanyası için kullandığı #GetTheMessage etiketini de içeren Samsung'un reklamında "Yeşil baloncuklar ve mavi baloncuklar birlikte olmak istiyor" ifadesi yer alıyordu.

Apple'ın metin mesajları için kullandığı standartlar olan MMS ve SMS ile karşılaştırıldığında RCS, daha yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve videoları, sesli mesajları ve daha büyük dosya boyutlarını destekliyor. Ayrıca iPhone ve Android kullanıcıları arasındaki sohbetler için gelişmiş şifreleme, platformlar arası emoji tepkileri ve farklı cihazlar arasında grup sohbetleri için daha fazla güvenilirlik sağlıyor.

RCS ile gerçek zamanlı yazım göstergeleri, okundu bilgisi, daha iyi fotoğraf ve videolar ve çok daha gelişmiş grup sohbetleri iPhone ve Android telefonlarda standart hale gelecek ve bazı iPhone kullanıcılarının Android akıllı telefon sahipleriyle iletişim kurmaya çalışırken yaşadığı hayal kırıklığına son verecek. Apple, RCS'nin cihazlar arası mesajlaşma için güvenliği artırmasına rağmen iMessage kadar güvenli olmadığını iddia ediyor.

Apple'a göre RCS, kullanıcılara konumlarını kısa mesajlar üzerinden metin dizileri içinde başkalarıyla paylaşma seçeneği sunacak ve iMessage gibi RCS de hücresel ağın yanı sıra Wi-Fi üzerinden de çalışacak.

Eylül 2022'de Apple CEO'su Tim Cook, RCS'yi benimsemenin Apple için bir öncelik olmadığını söylemişti. "Kullanıcılarımızın bu noktada çok fazla enerji harcamamızı istediklerini duymuyorum" dedi. Apple'ın tutumunu neden değiştirdiği net değil, ancak şirket App Store, iMessage ve diğer tescilli teknolojiler konusunda birçok ülkede düzenleyici incelemelerle karşı karşıya, bu nedenle RCS'yi benimsemek, cihazların birlikte çalışabilirliğini geliştirmek için diğer şirketlerle birlikte çalışma isteği olarak görülebilir.

Örneğin Avrupa Birliği, Apple'ın iMessage'ı diğer platformlarda kullanılabilir hale getirmek için değişiklik yapmasını gerektirecek bir mevzuat üzerinde çalışıyordu. RCS ile iMessage artık platformlar arası kullanılamayan pek çok avantaja sahip olmayacak.

Apple, RCS'yi daha da geliştirmek için Google ve diğer Global System for Mobile Communications Association (GSMA) üyeleriyle birlikte çalışmayı planlıyor. RCS desteği önümüzdeki yıl bir yazılım güncellemesiyle sunulacak ve tam işlevsellik için operatörlerin desteği uygulaması gerekecek. Amerika Birleşik Devletleri'nde Verizon, T-Mobile ve AT&T halihazırda RCS'yi destekliyor.