Android 15, uygulamaları tam ekranda görüntülenmeye zorlayabilir

Android 15, uygulamaları tam ekranda görüntülenmeye zorlayabilir

Android 15, Google'ın sisteminde bulunan deneysel bir özelliğe göre uygulamaların tam ekran görüntülenmesini zorlayabilir. İşletim sisteminin deneysel bir sürümü olan Android 14 QPR2 Beta 3'te yer alan bir özellik, bir sonraki güncellemede tam ekranın standart hale geleceğini öne sürüyor.

Bulunan kaynağın adı "EDGE_TO_EDGE_BY_DEFAULT" ve "Hedef geliştirme kiti (SDK) VANILLA_ICE_CREAM veya daha yeniyse, uygulamanın varsayılan olarak uçtan uca görüntülenmesini sağlar" açıklamasıyla birlikte gelir.

Kenardan kenara görüntüleme modu, uygulamanın üst durum çubuğu ve alt gezinme çubuğu da dahil olmak üzere ekranın tamamını kaplamasıdır. Bazı ek API'lerin uygulanmasına bağlı olduğundan tüm programlar standardı desteklemez.

"VANILLA_ICE_CREAM" adı ise Android 15'in tatlı takma adı olacak ancak şu ana kadar henüz doğrulanmadı. Koda göre, sistem için oluşturulan her uygulamanın uçtan uca görselleştirmeyi desteklemesi gerekiyor.

Şimdilik bu ekleme, Android 15'in geliştirilmesinden kalan bir kalıntı. Google'ın fikrini değiştirmesi halinde politikanın aylar içinde kaldırılması olası.

Doğruysa, değişiklik özellikle yatay olarak bakıldığında görsel bir iyileşme yaratacaktır. Ayrıca sistemin standart öğelerinin (durum çubuğu ve gezinme) ekranda daha "doğal" ve zarif bir şekilde konumlandırılmasını da sağlayacaktır.

Ancak geliştiricilerin bunu doğru bir şekilde uygulaması gerekiyor. Uçtan uca ekran dikkatsizce etkinleştirilirse, altta düğmeleri bulunan uygulamalar kullanılabilirliği tehlikeye atmış olabilir.

Şimdilik Android 15 hakkında resmi olarak hiçbir şey açıklanmadı. İşletim sisteminin 2024 yılı sonu için planlanması planlanıyor, ancak lansmandan önce uzun bir test süreci yaşanması gerekiyor.