Android 14 eski uygulamaların yandan yüklenmesini engelleyebilir

Android 14 eski uygulamaların yandan yüklenmesini engelleyebilir

9to5Google tarafından keşfedilen yeni bir kod değişikliğine göre Android 14, kötü amaçlı yazılım riskini azaltmaya yardımcı olmak için belirli eski uygulamaların yüklenmesini engelleyecek.

Gelecek Android sürümü, işletim sisteminin eski sürümleri için tasarlanmış uygulamaların yüklenmesini tamamen durduracak. Geçtiğimiz günlerde Google, Android 13 QPR2 Beta 2 güncellemesini yayınladı.

Android 14 cihazları özellikle eski Android sürümlerini hedef alan uygulamaları engelleyecek

Yakın zamanda yapılan bir kod değişikliğine göre Android 14, API gereksinimlerini daha katı hale getirerek eski uygulamaların yüklenmesini engelleyecek. Bu sayede kullanıcıların belirli APK dosyalarını yandan yüklemesi engellenecek ve uygulama mağazalarının bu uygulamaları yüklemesi de engellenecek.

Başlangıçta, engelleme yalnızca çok eski Android sürümlerini hedefleyen uygulamalar için geçerli olacak, ancak plan zaman içinde eşiği Android 6.0'a yükseltmek. Bununla birlikte, eşiğe karar vermek ya da bunu etkinleştirmek isteyip istemedikleri cihaz üreticilerine bağlı olacak. 9to5Google tarafından yayınlanan rapora göre, kod değişikliği bundan bahsediyor:

Minimum yüklenebilir SDK sürümü zorlaması etkinleştirilirse, gerekenden daha düşük bir hedef SDK sürümü kullanan uygulamaların yüklenmesini engelleyin. Bu, kötü amaçlı yazılımlar yeni API davranışının uygulanmasını önlemek için eski SDK sürümlerini hedefleyebileceğinden güvenlik ve gizliliğin iyileştirilmesine yardımcı olur.

Google Play Store yönergeleri uzun bir süredir Android geliştiricilerinin uygulamalarını Android platformunun en son özellikleri ve güvenlik önlemleriyle güncel tutmalarını gerektiriyordu. Son zamanlarda, Play Store'da listelenen yeni uygulamaların en azından Android 12'yi hedeflemesi gerektiğini zorunlu kılan yönergeler güncellendi.

Bu minimum API seviyesi gereksinimleri yalnızca Google Play Store'a yönelik uygulamalara uygulandı. Geliştiriciler hala eski sürümler için uygulamalar oluşturabilir ve kullanıcılardan APK dosyasını manuel olarak yan yüklemelerini isteyebilir. Ayrıca, bir uygulama yönergeler değiştiğinden beri güncellenmemişse, Play Store onu zaten yüklemiş olan kullanıcılara sunmaya devam edecektir.

9to5Google tarafından yayınlanan bir rapora göre Google, Android'de kötü amaçlı yazılımların yayılmasını önlemek için eski uygulamaları engellemeyi planlıyor. Bu değişikliğin arkasındaki geliştirici, kötü amaçlı yazılım uygulamalarının yalnızca yeni uygulamalarda uygulanan korumaları atlatmak için genellikle Android'in eski sürümlerini hedef aldığını belirtti.

Bununla birlikte, birisinin eski bir uygulamayı yüklemesi gerekiyorsa, yeni bir bayrak kullanarak bir komut kabuğu aracılığıyla yine de mümkün olacaktır. Eklenen bu adım, birisinin yanlışlıkla kötü amaçlı yazılım yükleme olasılığını azaltıyor.