Android 13'e Gelen Kulaklıklar ve Kulakiçi Kulaklıklar İçin Bluetooth LE: Size Neler Vaat Ediyor?

Android 13'e Gelen Kulaklıklar ve Kulakiçi Kulaklıklar İçin Bluetooth LE: Size Neler Vaat Ediyor?

Bluetooth düşük enerji veya LE uzun yıllardır piyasada ve çok çeşitli kablosuz cihazları destekliyor, artık ses cihazları için özel bir Bluetooth standardına sahip olacaksınız.

Bluetooth düşük enerji veya LE, birkaç yıldır bir akıllı telefonla eşleştirilmiş küçük kablosuz aygıtlarınızla ilgileniyor. Ancak değişen trendlerle birlikte, Bluetooth LE'nin kablosuz kulaklıklarınız ve gerçekten kablosuz kulaklıklarınız gibi ses cihazları için özel olarak özelleştirilmesi zorunludur. Bu cihazlar şu anda Bluetooth LE'yi desteklemektedir, ancak özellikleri, uyumlulukta herhangi bir değişiklik olmaksızın gelişmiştir.

Ancak tam da bu noktada Bluetooth LE Audio, kullanıcılar için özellik setini geliştirmeyi vaat ediyor. Peki, Bluetooth LE Audio nedir, normal LE standardından nasıl farklıdır ve kullanıcılar yeni bağlantı özelliğinden ne bekleyebilirler.

Özelliğin adı Bluetooth LE Audio'dur ancak standart dahilinde kullanıcıların rahatlığı için birçok yeni ekleme yapılmıştır. Ses cihazları son birkaç yılda gelişti ve artık piyasada çoğunlukla kablosuz kulaklıklar, kulaklıklar ve kulakiçi kulaklıklar var ve bunlar farklı fiyat aralıklarında satılıyor.

Bluetooth LE Audio'nun 2020'de duyurulması bekleniyordu ancak çeşitli nedenlerle kullanılabilirliği ertelendi. Bu, bu yıl Android 13 aracılığıyla sunulan yeni Bluetooth LE Audio uyumluluğu ile değişmek üzere.

Bluetooth LE Sesi Normal Bluetooth LE'den Nasıl Farklı?

Bluetooth LE Audio, ses cihazlarına yöneliktir, pil verimliliği vaat eder, kablosuz olarak yeni ses kodeklerini destekler ve sesi yüksek kalitede sunar. Kablosuz cihazlar küçüktür, bu nedenle onları büyük kapasiteli bir pille takmak zordur, ancak Bluetooth LE Audio standardıyla bu sorun çözülmelidir.

Normal Bluetooth LE standardı, diğerleri arasında akıllı saatler ve fitness bantları içeren büyük bir küçük gadget buketine hitap eder.

Kullanıcılar Bluetooth LE Audio'dan Nasıl Yararlanır?

Size daha uzun pil yedeklemesi sağlamak için daha iyi verimliliği hakkında zaten konuştuk. Ancak bu yeni standardın en heyecan verici yönü, Auracast adlı bir özelliktir. Bu teknolojinin bir akıllı telefondan birden fazla kullanıcıya müzik sunduğu iddia ediliyor. Böylece siz ve arkadaşlarınız farklı kulakiçi kulaklıklar veya kulaklıklar kullanarak aynı telefondan çalan parçaları dinleyebilirsiniz. Bunun gerçek zamanlı olarak nasıl çalıştığını görmek için sabırsızlanıyoruz.