2024'te çıkması beklenen Windows 12'ye bir güncellemede atıfta bulunulduğu iddia ediliyor

2024'te çıkması beklenen Windows 12'ye bir güncellemede atıfta bulunulduğu iddia ediliyor

Microsoft, Windows 12'nin geliştirilmekte olduğuna dair bir ipucu daha verdi. Bir ihbarcı, sistemin gelişmiş ayarlarındaki gizli bir dosyada Windows 11 24H2'ye referanslar keşfetti.

Bulunan dosya Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi'nde yer alan bir dosyadır. DMSA (Delegated Manage Service Account logons) ilkesi, söylentilere göre Windows 12'nin kod adı olan "Windows 11 Version 24H2 "ye atıfta bulunan bir satır içeriyor.

Ancak güncellemeye yapılan atfın arkasındaki niyeti söylemek zor. Bu eklemenin gelecekte yeni bir işletim sistemi eklemek için bir yer tutucu olması ya da Windows 11'in değiştirilmeden önce bir büyük güncellemeye daha sahip olacağının teyidi olması mümkündür.

Windows 12 geliyor mu?

Aylardır Windows 12'nin yolda olduğuna dair söylentiler dolaşıyor. Son olarak Commercial Times gazetesinde yer alan bir haberde işletim sisteminin Haziran 2024'te piyasaya sürüleceği öne sürüldü.

Yeni özellikler arasında, sistemin yeni bir arayüze, daha fazla yerel işleve ve yapay zekaya (AI) - özellikle de Copilot'a - derinlemesine odaklanacağı yer alıyor.

Bununla birlikte, Windows 12 Microsoft için bir strateji değişikliğini de simgeleyecektir. Sistem Windows 11 kullanıcılarına ücretsiz bir yükseltme olarak sunulmayabilir.
Windows 11 hala yeni özellikler alacak

Windows 11, halefini almadan önce bir başka büyük güncelleme olan Moment 5'i alacak. Bu, Microsoft Edge ve Bing'in sistemden kaldırılabileceği güncelleme olacak (ancak yalnızca Avrupa'da).