Valve, Steam Deck 2'yi neden 2-3 yıl içinde beklememeniz gerektiğini açıklıyor

Valve, Steam Deck 2'yi neden 2-3 yıl içinde beklememeniz gerektiğini açıklıyor

Valve dün daha yeni bir Steam Deck OLED versiyonunu duyurdu ve HDR OLED ekran, geliştirilmiş pil ömrü, Wi-Fi 6E ve hatta biraz daha hafif olduğunu duyurdu. Yeni OLED versiyonu kısa süre önce tanıtılmış olsa da, Valve mühendisleri "Steam Deck 2 "nin hala birkaç yıl uzakta olduğunu söylüyor.

Valve'de UX tasarımcısı olan Lawrence Yang, verdiği bir röportajda (Gizmodo aracılığıyla) şirketin Steam Deck 2 üzerinde aktif olarak çalıştığını doğruladı. Bununla birlikte, Steam Deck 2 adını hak etmek için "performansta nesilsel bir artış" görmesi gerektiğini söyledi. Yang, çip kullanılabilirliğinden kaynaklanan kısıtlamalara işaret etti ve birçok aşamalı güncelleme yayınlayarak geliştiricilerin kafasını karıştırmaktan kaçınmak istedi.


Bunun üzerinde çalışıyoruz. Steam Deck'e uygun bir halef yapmak istiyoruz, ancak bunun büyük bir kısmı performansa bağlı. Bir şeye Steam Deck 2 diyebilmemiz için performansta bir nesil artış olması gerekiyor.


Eğer piyasada %10 ya da %30 daha iyi olan çok sayıda farklı Steam Deck varsa, geliştiricilerin bu performansları hedeflemesi zorlaşıyor.


Valve donanım mühendisi Yazan Aldehayyat, ekibin orijinal Deck'in tasarımından ders çıkarmayı hedeflediğini de sözlerine ekledi. OLED modeli aynı form faktörünü kullansa da, gelecekteki bir Steam Deck geri bildirimlere dayalı tasarım değişiklikleri görebilir.


Her iki mühendis de teknoloji ilerledikçe gerekli çip performans artışının 2-3 yıl daha alacağını düşünüyor. Bu da oyun donanımları için alışılagelmiş nesil yükseltme süreleriyle uyumlu. Ayrıca Valve'a gerçek dünyadaki Deck kullanımından dersler çıkarması için zaman tanıyor.


Eylül ayında Valve'den Pierre-Loup Griffais, daha hızlı bir Steam el cihazının önümüzdeki birkaç yıl içinde gelmeyeceğini söylemişti. Şirket daha güçlü performans için güç verimliliğini ve pil ömrünü korumak istiyor.


Hayranlar daha erken gelmesini isteseler de Valve güncellemenin yetersiz kalmasından kaçınıyor. Oyuncular, çip endüstrisinin işbirliği yapması koşuluyla, 2024 veya 2025'te gerçek bir Steam Deck 2'nin piyasaya sürülmesini dört gözle bekleyebilirler.

Bu arada Valve yeni OLED el cihazının tanıtımını yapıyor. 512GB ve 1TB seçenekleri bulunan yeni OLED modelleri, 7,4 inç 90hz ekrana (LCD 7 inç 60hz tekliflerinden daha büyük), ancak aynı 1280x800 çözünürlüğe sahip. Steam Deck OLED'in 512GB modeli 549$, 1TB modeli ise 649$'dan satışa sunulacak.