Valve Counter-Strike 2'ye macOS ve 32bit-Windows desteği vermeyecek

Valve Counter-Strike 2'ye macOS ve 32bit-Windows desteği vermeyecek

Counter-Strike 2 kesinlikle macOS ve 32bit-Windows çalıştıran sistemler için çıkmayacak. CS:GO'nun halefinin piyasaya sürülmesinden bu yana, Valve'ın şimdi açıklığa kavuşturduğu belirli işletim sistemleri için olası destek konusunda belirsizlik vardı.

Valve, Counter-Strike 2'yi eski donanımları oyun için yetersiz kılacak teknolojik bir ilerleme olarak nitelendiriyor. Buna bağlı olarak DirectX 9 tabanlı sistemler, 32bit işletim sistemleri ve macOS artık desteklenmiyor. Counter-Strike 2 için yalnızca 64bit Windows ve Linux desteklenmektedir. Geliştiriciye göre, tüm aktif CS:GO oyuncularının yüzde birinden daha azı söz konusu karardan etkileniyor.

Bu yıl 22 Mart ve 27 Eylül tarihleri arasında CS:GO ve dolayısıyla Counter-Strike 2 için Prime satın alan herkes para iadesi talep etme hakkına sahip. MacOS kullanıcıları için Valve, CS:GO'nun oynanma süresinin çoğunluğunun macOS'ta listelenen tarihler arasında gerçekleşmiş olması gerektiğine dair başka bir gereklilikten bahsediyor. İade seçeneği 1 Aralık 2023 tarihine kadar kullanılabilir.

Etkilenen sistemlere sahip oyuncular, 1 Ocak 2024 tarihine kadar CS:GO'nun eski bir sürümünü oynamaya devam edebilirler. Geliştiriciye göre bu, resmi eşleştirme dışında oyunun tüm özelliklerine sahip, nişancı oyununun "dondurulmuş" bir sürümüdür. Belirtilen tarihten sonra bile CS:GO'nun bu sürümü oynanabilir kalacaktır, ancak Valve o tarihten itibaren bazı özelliklerin düzgün çalışmayabileceği konusunda uyarıyor.