SSK Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerine MÜJDE! 3000 TL İkramiye için ödeme takvimi netleşti

SSK Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerine MÜJDE! 3000 TL İkramiye için ödeme takvimi netleşti

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklileri tarafından heyecanla beklenen emekli ikramiyesi ödeme günleri, sonunda duyuruldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 4A, 4B ve 4C kapsamında olan emekliler için ödeme tarihlerini açıkladı. İşte detaylar...

Emekli bayram ikramiyesi tutarı, yeni yıl ile birlikte güncellendi ve Ramazan ve Kurban Bayramı'nda emeklilere 3.000 TL ikramiye ödemesi yapılacağı duyuruldu.

Bu ikramiyeden SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklileriyle beraber dul ve yetim maaşı alanlar, şampiyon sporcular, şehit yakınları, gaziler ve 65 yaş aylığı alanlar yararlanabilecek.

Emeklilerin bayram ikramiyesi ödeme günleri tek tek açıklandı ve bu ödemelerin şubelere gitmeden e-Devlet üzerinden kontrol edilebileceği belirtildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ikramiye ödemelerine ilişkin çalışmalarını tamamlayarak programı açıkladı.

EMEKLİ BAYRAMN İKRAMİYELERİ NE ZAMAN YATACAK?

SSK kapsamında gelir ve aylık alanların ödeme günleri de belli oldu. Maaş ödemeleri, her ayın 17 veya 18'inde olanlara 2 Nisan'da, 19, 20, 21 ve 22'nde olanlara 3 Nisan'da, ve 23, 24, 25 ve 26'da olanlara 4 Nisan'da yapılacak.

BAĞ-KUR EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ ÖDEME TARİHLERİ

Bağ-Kur kapsamında gelir ve aylık alanların tümü için ödemeler aynı gün gerçekleştirilecek. 4B Bağ-Kur emeklileri, bayram ikramiyelerini 5 Nisan'da alabilecekler.

EMEKLİ SANDIĞI (4C) BAYRAM İKRAMİYESİ ÖDEME TARİHİ

Emekli Sandığı'ndan maaş alanlar için ödemeler, her ayın 1'i ve 2'sinde maaşlarını alanlara 2 Nisan'da yapılacak, 3, 4 ve 5 günlerinde maaşlarını alanlara ise 3-5 Nisan tarihleri arasında bayram ikramiyeleri yatırılacak.

2024 EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ KİMLER ALABİLİR?

Emekli maaşı alanlar
Dul ve yetim maaşı alanlar
65 yaş (yaşlılık) parası alanlar
Şampiyon sporcular
Vazife malullüğü aylığı alanlar
Güvenlik korucuları
Terörden zarar gören sivil vatandaşlar
Muharip gaziler
Şehit yakınları

DUL VE YETİM MAAŞI ALANLAR NE KADAR İKRAMİYE ALACAK?

Dul ve yetim maaşı alanlar için bayram ikramiyesi miktarları, hisse oranlarına göre belirlenecek. Vefat eden sigortalının çocuğu olduğu durumlarda, eşe %50 oranında bir ödeme yapılacakken, çocuklara %25 oranında yetim maaşı verilecek. Eğer vefat eden sigortalının çocuğu yoksa, ödeme %75'e yükseltilecek. Emekli bayram ikramiyeleri de bu oranlara göre dağıtılacak.

Yüzde 50 hisse oranında ölüm aylığı alanlar için 1.500 lira ikramiye öngörülürken, yüzde 75 hisse oranında ölüm aylığı alanlara 2.250 lira ödenecek. Yetim aylığı alan ve yüzde 25 hisse oranında aylık alanlara ise 750 lira ikramiye verilecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son açıklaması emekliler arasında büyük heyecan yarattı. Erdoğan, "En düşüğü 10 bin lira olan emekli maaşı yeterli değil. Devlet ve millet olarak daha fazla çalışacak, elde edilen kazançtan da emeklilere hak ettikleri parayı vereceğiz" dedi.