SSK, Bağ-KUR, Emekli Sandığı ve EYT'lilere Seçim Öncesinde Bayram İkramiyesine Yapılacak Zammı Açıkladı...

SSK, Bağ-KUR, Emekli Sandığı ve EYT'lilere Seçim Öncesinde Bayram İkramiyesine Yapılacak Zammı Açıkladı...

Emekli maaşlarına yapılan zammın ardından gözler bayram ikramiyelerine çevrildi.

Halk TV'den Olcay Aydilek'in aktardığına göre, Milyonlarca emekliyi, maaşlara yapılan zamın ardından bayram ikramiyesi heyecanı sardı.

Seçimler öncesi Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde ödenen ikramiye tutarı, geçen döneme kıyasla yüzde 82 artışla 2 bin TL’ye çıkarıldı.

Ancak, yeni bir artış beklentisi var. 2024 bayram ikramiyesi tutarının ne olacağı merak konusu. Emeklilere, 2018 yılında dini bayramlarda 1000’er TL ikramiye ödenmeye başlandı ve bu tutar 2021 yılında 1100 TL’ye yükseltildi.

14 Mayıs'taki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri öncesi bu tutar yaklaşık yüzde 82 artışla 2 bin TL’ye çıkarıldı.

"İKRAMİYELERLE İLGİLİ ÇALIŞMA YAPILIYOR"

Yerel seçim öncesinde bayram ikramiyelerine yeni bir artış yapılması bekleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ikramiyelere yapılması beklenen zamma ilişkin hazırlıklara başladı.

Bakanlık kaynakları tarafından yapılan açıklamada, Halk TV'nin sorusu üzerine, “Ramazan ve Kurban bayramlarında emeklilere verilen ikramiyelerle ilgili bir çalışma yapılıyor. Bakanlık olarak çalışıyoruz” denildi. Ancak, yeni tutarın ne kadar olacağı henüz net değil. Kaynaklar, rakam vermekten kaçınıyorlar.

Değişik oranlarda alternatifli zam çalışması yapılacak ve ardından bu çalışma, kabinenin gündemine gelecek.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacak. Ramazan Bayramı, 10 Nisan Çarşamba gününe denk geliyor ve ikramiyeler, bu tarihten önce emeklilerin hesaplarına yatırılacak.