Son dakika duyurusu geldi: Asgari ücretle çalışanlar dikkat! 21 bin 250 TL olarak belirlendi

Son dakika duyurusu geldi: Asgari ücretle çalışanlar dikkat! 21 bin 250 TL olarak belirlendi

Milyonlarca emekli ve çalışanın gözü kulağı Temmuz ayında gelecek zamma çevrildi. Ocak ayında hüsrana uğrayan emekliler ise bir umut olarak Temmuz ayını bekliyor. Açlık sınırı ise 16 bin seviyelerini aştı. Artan enflasyon ile birlikte hayat pahalılığı da hem çalışanları hem de emeklileri zorluyor.

Bu noktada Temmuz ayındaki maaş zammı bir umut olarak görülüyor. Bilindiği üzere Ocak ayında yüzde 49,25 oranında bir maaş artışı olmuştu. En düşük emekli maaşı 10 bin TL ve asgari ücret ise 17 bin 2 TL olarak belirlenmişti.

Peki Temmuz ayında emekli ve asgari ücrette ne oranda bir zam yapılacak. İşte SGK Uzmanı Emin Yılmaz, MAK Haber canlı yayınında yanıtladı.

Emin Yılmaz, Erdoğan’ın konuşmasındaki ‘ücretlilerin’ kelimesine dikkat çekerek, asgari ücrete de Temmuz'da bir düzenleme geleceğine işaret etti. Yılmaz, “Haziran ayına kadar yüzde 25 oranında bir TÜFE bekleniyor. Eğer yüzde 25 gelirse; 4 bin 250 TL yapıyor. Eklendiğinde asgari ücrette 21 bin 250 TL oluyor. Ama refah payı hariç bu şekilde olacak. Refah payı da eklenirse 22 bin 500 TL ile 25 bin TL arasında olması gözüküyor” şeklinde konuştu.

Emekliler içinde rakam veren Yılmaz, “Emekliler de seyyanen 5 bin TL istiyordu. Onlar içinde yüzde 25 bir zam yapılırsa 12 bin 250 TL olacak. Refah payı ile da bu rakam 15 bin TL’ye çıkabilir" dedi.