SON DAKİKA: Bakan Işıkhan'dan Kritik Açıklama! 2024 Emekli Bayram İkramiyesi Zammı ve Ödeme Tarihleri...

SON DAKİKA: Bakan Işıkhan'dan Kritik Açıklama! 2024 Emekli Bayram İkramiyesi Zammı ve Ödeme Tarihleri...

Yeni dönemde zamlı maaşların açıklanmasının ardından emeklilerin odak noktası bayram ikramiyelerine kaydı. Emekliler arasında, bayram ikramiyelerinde bir artış beklentisi oluştu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ikramiyelerin artabileceği sinyalini verdi. Peki, ikramiyeler için konuşulan zam formülü nedir? İşte detaylar...

Emeklilere 2024 yılı Ocak ayında verilen yüzde 49.25'lik zammın ardından şimdi gözler bayram ikramiyelerinde. Birçok emekli, bayram ikramiyelerine yapılacak olası artışı merakla bekliyor. Bu konuyla ilgili olarak geçtiğimiz gün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Işıkhan, emekli ikramiyelerine yapılacak artışla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Emeklilerimiz müsterih olsun, Cumhurbaşkanımız da bizler de emeklilerimizin yanında olduk. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanımızla bir araya gelip görüşeceğiz, gerekli değerlendirmeleri yaparak Cumhurbaşkanımızın takdirine sunup talimatları doğrultusunda gerekli çalışmaları, adımları atarız. Biz hükümet olarak bu adımı atmaya hazırız. Çalışmalara kısa sürede başlayabiliriz.”

Peki emekli ikramiyelerine yapılacak artış ne kadar olacak, ikramiyelere ilişkin konuşulan zam formülü nedir? Konuyla ilgili merak edilenleri Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, milliyet.com.tr’ye açıkladı. Bayram, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Daha önce emeklilere bayram ikramiyesi ödemeleri yapılmıyordu. Geçtiğimiz yıl emekli ikramiyesi 2 bin TL olarak uygulandı ve EYT’den emekli olanlar da bu ikramiyeyi aldı. Şu anda 2 bin TL olan ikramiyelerin güncellenmesi gerekiyor.

Ben emekli ikramiyelerinin en az yüzde 50 artışla 3 bin TL’ye çıkmasını bekliyorum. Kurban Bayramı’nda ikramiye ile bir küçükbaş hayvan alınabiliyordu, ancak şu anda fiyatlar bir hayli arttı. En az yüzde 50’lik bir artış, devletin yapabileceği bir zam olarak görülebilir.

Asgari ücrete yüzde 49.11’lik artış, emeklilere yüzde 49.25’lik maaş artışı, bayram ikramiyeleri için de bir ölçüt olabilir. Cumhuriyet Bayramı’nda emeklilere 5 bin TL ikramiye verilmişti. Ancak, ikramiyelerin 5 bin TL’ye yükseltilmesini beklemiyorum. En düşük 3 bin TL, en fazla ise 4 bin TL artış olabileceğini düşünüyorum. Yani, 2 bin TL olan emekli ikramiyeleri en fazla yüzde 100 oranında artarak 4 bin TL’ye çıkabilir.

İkramiye zammı için yasal bir sürecin gerekliliği söz konusu. İlk ikramiyeler Ramazan Bayramı'nda yatırılacağı için önümüzde bir süreç var. Ramazan Bayramı öncesinde mutlaka yeni bir düzenleme yapılacaktır. Yüzde 50 ile yüzde 100 arasında bir artışla birlikte yeni ikramiye tutarı belirlenecektir diye düşünüyorum.

Emekliler bayram ikramiyelerini bayram ayında aldıkları maaşları ile birlikte alacaklar. Bazen bayrama denk gelen maaşlar daha erken bir tarihte ödenebiliyor."