Son Dakika! 2024 Yılı Asgari Ücret Açıklandı! 17.000 TL'yi Aşacak...

Son Dakika! 2024 Yılı Asgari Ücret Açıklandı! 17.000 TL'yi Aşacak...

Asgari ücretle ilgili flaş bir açıklama yapıldı. Asgari ücretlinin maaş artışı bekleyişi TÜİK verilerine göre %40'ı aşacak gibi görünüyor. Bu oran ise asgari ücretin 17.000 TL üzerine çıkacağını ifade ediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon verileri asgari ücretliler için önemli bir gösterge durumunda. Son aylar itibariyle TÜFE %9,49 oranında bir artış yaşadı. Bununla birlikte Ağustos ayında da benzer bir artış bekleniyor. Vergi artışları ve doğal afetlere neden olduğu maliyet artışları gündeme geldi. Ekonomik göstergelerde bu sebeple büyük bir yükseliş oluştu.

Açıklamış olduğu raporda konut fiyatlarının bir önceki yıla göre %24,97 oranında yükseldiğini otel lokanta fiyatlarında yıllık bazda %89,31'lik bir rekor artış ortaya çıktı. Bu artışlar tüketicinin harcama alışkanlıklarını ve bütçelerini de ciddi manada etkiledi.

2024 Asgari Ücret Ne Kadar Olur?

2024 yılı için birkaç ay kaldı. Asgari ücret artış tahminleri ile birlikte netlik kazanmaya başladı. TÜİK tarafından açıklanan veriler ile bir tahmin yapıldığında %40 zam yapılması gündeme geldi. Bu durum asgari ücretin 17 bin TL'ye çıkabileceğini hatta Bu rakamı da aşacağını ortaya koydu.

Çalışan kesim açıklanacak rakamı çok merak ediyor. Vatandaşların gözü kulağı açıklanacak rakamda. Net rakam ise aralık ayı enflasyonunun açıklanması ile ortaya çıkacak.