Sigorta girişi olan herkese 5.137 TL ödeniyor! Dikkat: 30 gün içinde başvuru yapılmalı

Sigorta girişi olan herkese 5.137 TL ödeniyor! Dikkat: 30 gün içinde başvuru yapılmalı

5.137 TL Her Ay Devlet İşsiz Vatandaşa Maaş Veriyor! Ancak 30 Gün İçerisinde Başvuru Yapmak Şartı Var!

İşi olmayan vatandaşlara müjde! Devlet işsizlik maaşlarına da zam yaptı. İşsiz vatandaşlara her ay düzenli olarak 5.137 TL'ye varan maaş bağlanması söz konusu. Prim ödeme gününe göre değişen maaş miktarı ile Devlet geçim güçlüğü çeken çalışamayan vatandaşını mağdur etmiyor. İşte işsizlik ödeneğine dair tüm detaylar…

İşsizlik maaşı almak için gereken şartları yerine getiren tüm vatandaşlara devlet bu hakkı tanıyor. Çalışamayan, işsizliği kendi kusuru olmayan kişilerin hayatlarını sürdürebilmeleri için devlet vatandaşın ihtiyaçlarını karşılayacakları bir miktar para veriyor. Ancak bu işlem için süre sınırlı! Yalnızca 30 gün içinde başvuru yapmak gerekiyor.

İşsizlik Maaşı Nereden Alınır?

Devlet çalışamayan vatandaşa maaş bağlıyor. Belirli gün sayılarına göre sgk primleri ödenmiş çalışamayan vatandaşların faydalanabildiği işsizlik maaşına basvurma ve almak oldukça basit. İşsizlik maaş için başvurular her hangi bir İŞKUR (İş ve İşçi Bulma Kurumu) şubesinden yapılabilir! Konuya ilişkin daha detaylı bilgi haberimizde olduğu gibi İŞKUR'un resmi sitesinde de mevcuttur. İşsizlik Maaşı Almak İsteyen Vatandaşlara Son Çağrı! Şartları Sağlayan Herkes 5.137 TL'ye Varan Her Ay Düzenli Bir Şekilde Ödenen Bir Maaş Sahibi Olabilir! Geçinme güçlüğü çeken ihtiyaç sahibi vatandaşlara devlet 5.137 TL düzenli ödeme yapıyor! İşsizlik maaşına başvuru yapmak isteyenler Bu ödemeleri almak için başvurular İŞKUR veya e-Devlet sistemiden yapılabiliyor. Şartların sağlanması durumunda olumlu bir değerlendirme süreci geçiren işsiz vatandaşlara ödemiş olduğu sgk prim gün sayısına göre her ay düzenli olarak belirli süreler işsiz maaşı bağlanmaktadır. Ödenen işsizlik maaşı 2.568 TL ile 5.137 TL arasında değişiklik gösteriyor.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

İşinin son bulduğu gün itibari ile 120 gün boyunca hizmet akdi bulunan kişinin hizmet akdinin fesh edilmesi durumundan önce son 3 sene içerisinde minimum 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olma mecburiyeti vardır. Yine hizmet akdinin feshinden sonra 30 gün boyunca İŞKUR'a gidebilir veya elektronik ortamda da başvuru yapılabilir. Yani kişi sigortalı olarak çalışmayı bıraktığı günden önceki 3 yıl içinde en az 600 gün sigorta primi yatmış olmalı. Yani 600 gün sigortalı olarak çalışmış olması. Yine sigortalı çalıştığı süre içinde işsizlik sigorta primi ödemiş olan 180 gün, 900 gün sigortalı olarak çalışan vatandaşlara çalışmadığı takdirde devlet işsizlik ödeneği ödüyor. Sigorta primi belirtilen şartlarda ve sürede ödenmiş işsiz vatandaşlara devlet 300 gube kadar işsizlik ödeneği desteği veriyor.