Sıfır Araç Alacaklara O Markalar Duyurdu! 422 Bin TL, 443.000 TL ve 429.173 TL'ye Araç Satışı Yapılıyor...

Sıfır Araç Alacaklara O Markalar Duyurdu! 422 Bin TL, 443.000 TL ve 429.173 TL'ye Araç Satışı Yapılıyor...

​​​​​​​2023 ÖTV muafiyeti ile 0 otomobil fiyatları büyük bir düşüş yaşadı. Engelli raporuyla alınabilecek araçların listesi ve fiyat listeleri açıklandı. Bu araçlar arasında Renault Clio 422.000 TL, Fiat Egea Cross 443.700 TL, Peugeot yeni 208 modeli ise

Günümüzde özel tüketim vergisi ve motorlu taşıtlar vergisi vergi oranlarının yükselmesi ile birlikte sıfır otomobil almak isteyenler için büyük bir mali yük ortaya çıktı. Bu durumda sadece engelli vatandaşlar için onların bakımından sorumlu kişilere özel ÖTV indirimi ile araç alma hakkı sağladı. Bu fırsatı değerlendirmek isteyenler ve bazı şartları yerine getirmek zorundalar. Bu şartları yerine getirmeleri halinde ödemeden yararlanabilecekler.

Engelli Aracı Kimlere Verilir?

Engelli vatandaşlara satılan engelli aracının vergi muafiyeti ile 2 grup için farklı farklı hesaplanmaktadır.

%40 ve Üzeri engel durumunda;

  • Engelliliği %40 ya da üzerinde olanlar için yalnızca kendi kullanımına özel araç satışı yapılmaktadır.
  • Kişinin 18 yaşının üzerinde olması gerekir.
  • Kişi engelli ehliyetine sahip olmalıdır.
  • Engellilik raporunda sürücü belgesi alabilir ifadesi bulunması gerekir.
  • Araçta engel durumuna göre düzenleme yapılacaksa bu raporda belirtileridir.
  • Otomatik viteste araç kullanılıyor veya otomatik vitesli araç kullanamaz ibaresi kullanılmalıdır. Bu koşullarla engellilik uğruna %40 ve üzeri olanlara araç satış yapılmaktadır.

Engellilik oranı %90'ın üzerinde olanlara araç satışı yapılırken kişi üzerine alınan aracın aile üyelerinin kullanacağı belirtilmelidir. 18 yaş sınırı bulunmamaktadır. Engelli raporunda ÖTV istisnası ve araç kullanabilir ibaresinin bulunması ya yeterli olmaktadır.

Engelliye araç satmanın şartları da açıklandı. ÖTV muafiyeti ile alınan bir aracın satışında bazı kısıtlamalar bulunmaktadır. ÖTV muafiyetiyle alınmış olan araçların 5 yıl boyunca satılamaması veya devletin istememesi durumu bulunmaktadır. 5 yıl süre dolmadan ikinci kez ödeme muafiyetli bir araç alabilmek mümkün değildir.

2023 Engelli Raporu İle Hangi Araçlar Satın Alınabilir?

2023 engelli raporu ile alınabilecek araçlar 1 milyon 4.000 TL'ye kadar fiyatla satılan sıfır araçlardır. Türkiye'de satışa gerçekleşen otomobil modeli bu sınırları içerisinde bulamıyor. ÖTV muafiyetinden yararlanarak 0 araç almak isteyenlere tavsiye edilebilecek araçlar;

  • Renault Clio 2023 model touch 1.0 T.Ce benzinli 422.000 TL
  • Fiat Egea Cross Street 1.4 Fire 443.700 TL
  • Peugeot yeni 208 Active Prime 1.2 Protech 429.173 TL fiyat ile engelliye satılıyor.