SGK’dan yazılı dilekçe ile her ay 5100 lira ödeme yapılacak! Başvuru ne zaman yapılacak?

SGK’dan yazılı dilekçe ile her ay 5100 lira ödeme yapılacak! Başvuru ne zaman yapılacak?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kronik hastalığı olanlar için yeni bir yardım kampanyası başlattı. SGK'dan kronik rahatsızlığı olduğunu belgeleyenlere aylık 5 bin 100 TL maaş ödemesi yapılacağı açıklandı. İşte detaylar...

Türkiye'de gıda enflasyonunun artmasıyla birlikte hükümetin yapacağı sosyal yardımlara yönelik beklentiler yükselirken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı son günlerde dikkat çeken bir karar aldı ve kronik hastalıklarla mücadele edenlere aylık 5 bin 100 lira nakit yardım desteği sağlanacağı duyuruldu.

Bu program sayesinde ek gelir elde etmekte zorlananlara destek olunacak ve başvuruları kabul edilmiş hastalık belgesiyle yapılacak.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na doğrudan yapılan başvurular sırasında hastaların sağlık durumu detaylı bir şekilde incelenir ve bu yardımın verilip verilmeyeceği konusunda karar verilir. Bu maddi destek ise kronik hastalıkları olan kişilere ekonomik destek sağlayarak yaşamlarını iyileştirmeye yardımcı olur.

KRONİK HASTALIK YARDIMINDA ŞARTLAR NEDİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, gelecek dönem için belirlenen yeni sosyal yardım miktarlarını kamuoyuyla paylaştı. Kronik hastalık yardımı sürecinde vatandaşlar, başvuru şartlarını, yardım miktarlarını ve başvuru sürecini araştırmaya başladı.

Bakan Yanık, sağlık raporu olan kronik hastalara veya cihaza bağlı yaşayan vatandaşlara ek ödeme yapacaklarını açıkladı.

Başvuru yapacak vatandaşların, hastalıkla ilgili raporlarını sisteme girmelerinin gerekliliğine vurgu yaptı.

Ayrıca, belirlenen destek tutarına ek olarak, hastaların yaşadığı hanelere yüzde 5 fazladan ödeme yapacaklarını ifade etti.