SGK listeyi yayınladı: Bu kişiler hemen emekli olacak

SGK listeyi yayınladı: Bu kişiler hemen emekli olacak

İş hayatına başlayanlar, malul durumda özel haklara sahip olabilir. Bu haklar genellikle malulen emeklilik ve engelli haklarıdır. Bu kişiler hemen emekli olabilecek. İşte SGK'nın yayımladığı liste...

SGK, malulen emeklilik için değerlendirilen hastalıkların listesini açıkladı. Bu listede yer alan 18 hastalıktan birini atlatanlar veya sahip olanlar, emeklilik haklarından hemen yararlanabilir. Sağlık sorunları nedeniyle iş yaşamından ayrılan bireylere, bu kapsamda erken emeklilik fırsatı sunuluyor.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Malulen emeklilik kapsamında değerlendirilen hastalıklar, ciddi hayati tehlike taşıyan veya iş bulma ihtimali düşük olan bireyleri hedefler. Bu nedenle her hastalık malulen emekliliği gerektirmez. Listede yer alan hastalıklar, kişide iş gücünde yüzde 60 ve üzerinde bir engel oluşturmalıdır. Ancak, bu haktan yararlanabilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekir. Sigortalı bir kişinin en az 10 yıl çalışmış olması ve en az 1800 günlük prim ödemesi yapmış olması önemlidir.

SGK GÜNCEL LİSTEYİ PAYLAŞTI

SGK, malulen emeklilik kapsamında değerlendirilen hastalıkların listesini duyurdu. Bu hastalıklardan birine yakalanan veya sağlık durumu bozulan bireyler için erken emeklilik imkanlarıyla ilgili detaylar netleşti.

SGK'nın yayınladığı hastalıkların listesi şu şekildedir:

AIDS
Tüberküloz
Siroz
Zeka geriliği
Şizofreni
Bipolar bozukluk
Multipl skleroz (MS)
Serebral palsi
Felç
Uzuv kayıpları
Demans
Görme kaybı
Kanser
Epilepsi
Parkinson hastalığı
Beyin tümörleri
Behçet hastalığı
Organ nakli (kemik iliği hariç)