Meteoroloji'den kritik uyarı 10:05'de geldi! Saat verildi hazır olun...

Meteoroloji'den kritik uyarı 10:05'de geldi! Saat verildi hazır olun...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 11 Şubat 2024 Pazar günü için İstanbul ve 20 ilde sarı kodlu uyarı verdi. İşte il il hava durumu...

Son meteorolojik değerlendirmelere göre, ülkemizin batı kesimlerinde yer yer çok bulutlu bir hava bekleniyor. Ege ve Batı Akdeniz kıyılarında ve zamanla Marmara'nın batısında sağanak yağışlar görülebilir. İç ve doğu kesimlerde pus ve bazı yerlerde sis etkili olacak. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda ise çığ tehlikesi bulunuyor. Tedbirli olunması önemle tavsiye edilmektedir.

Rüzgarın genel olarak güney ve güneybatı yönlerden hafif seyredeceği belirtiliyor, ancak Marmara'nın batısı ile Kıyı Ege’de güneyli yönlerden yer yer kuvvetli rüzgarlar esmesi bekleniyor. Bu durumda yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerekiyor.

Meteoroloji, İstanbul'un da bulunduğu 21 il için sarı kodlu uyarı yayımladı. Sarı kodlu uyarı, hava durumunun potansiyel tehlikeli olabileceğini ancak olağandışı olmadığını belirtiyor. Bu durumda vatandaşların dikkatli olmaları ve gerekli tedbirleri almaları önemle vurgulanıyor.

Bölgesel olarak hava durumu tahminleri de şu şekilde:

MARMARA BÖLGESİ

Genellikle parçalı bulutlu olacak ancak batı kesimlerde yer yer çok bulutlu bir hava bekleniyor. Çanakkale'nin kıyılarında ve zamanla bölgenin batısında sağanak yağışlar görülebilir.

EGE BÖLGESİ

Parçalı ve yer yer çok bulutlu bir hava hakim olacak. Kıyı kesimlerinde sağanak yağışlar, hatta yer yer gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor.

AKDENİZ BÖLGESİ

Parçalı ve yer yer çok bulutlu bir hava bekleniyor. Özellikle Antalya çevresi, Isparta'nın güneyi ve Burdur'un doğusu aralıklı sağanak yağışlar görebilir.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

Parçalı ve az bulutlu bir hava hakim olacak. Ancak sabah ve gece saatlerinde pus ve yer yer sis etkili olacak.

BATI KARADENİZ BÖLGESİ

Parçalı ve az bulutlu bir hava bekleniyor. Ancak iç kesimlerinde sabah ve gece saatlerinde pus ve yer yer sis görülebilir.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ BÖLGELERİ

Parçalı ve az bulutlu bir hava hakim olacak. Ancak iç kesimlerinde sabah ve gece saatlerinde pus ve yer yer sis etkili olacak. Ayrıca, bölgenin doğusunun dağlık ve kar örtüsü ile kaplı dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunuyor.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Parçalı ve az bulutlu bir hava bekleniyor. Güneydoğu kesimlerinde yer yer çok bulutlu olabileceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı yaşanabilir, ayrıca pus ve yer yer sis etkili olacak. Dağlık ve kar örtüsü ile kaplı dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunuyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Parçalı bulutlu bir hava bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde pus ve yer yer sis etkili olabilir.