Emekliye Seçim Sonrası Ek Zam Müjdesi Geldi! SSK Bağ-Kur ve Emekli Sandığı Maaşı Ne Kadar Oldu?

Emekliye Seçim Sonrası Ek Zam Müjdesi Geldi! SSK Bağ-Kur ve Emekli Sandığı Maaşı Ne Kadar Oldu?

Emekliye Seçim Sonrası Ek Zam Müjdesi Geldi! SSK Bağ-Kur ve Emekli Sandığı Maaşı Ne Kadar Oldu?

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, seyyanen zam alamayan emeklilere güzel haberi şimdiden hayırlı olsun diyerek duyurdu.

Milyonlarca emekliye Ocak ayı zammı, %49,25 oranında gerçekleşti ancak bu zam miktarı, yüksek enflasyon ve fiyat artışları nedeniyle yeterli gelmedi. Emekli maaşları hızla eriyip giderken, en düşük emekli maaşı 10 bin TL düzeyinde kaldı ve yoksulluk içinde yaşam mücadelesi veren emekliler arasında hayal kırıklığına uğradılar.

Beklenen zammın gerçekleşmemesi geçim derdinde olan emeklilerde seyyanen zam beklentisini doğurdu. Ardı ardına gelen 'programımızda seyyanen zam çalışması yok" açıklamaları da emeklilerde büyük hayal kırıklığı yarattı.

Açıklamaları ile adından söz ettiren SGK Uzmanı Özgür Erdursun ise emeklilerin zam ve yaşam koşullarında iyileştirme taleplerine ilişkin bir açıklama daha yaptı.

Seyyanen zam beklentilerine ilişkin "Mart ayında emeklinin cebine para girmeyecek" diyen Özgür Erdursun emekliye ise beklemedikleri bir güzel haberin duyurusunu yaptı.

HÜKÜMETİN EMEKLİ PLANINI AÇIKLADI

Özgür Erdursun, hükümetin seçimden sonra hayata geçireceği Orta Vadeli Program'a ilişkin planını açıkladı. Özgür Erdursun, hükümetin en düşük emekli aylığını kaldırma niyetinde olduğunu vurguladı.

Erdursun, “Böyle bir uygulamayı artık ortadan kaldırmak yönünde gibi planları var. Bunun için intibak yasasıyla beraber emekli aylıklarının yatırılan primlere göre gün sayısına göre artırılarak bu kök aylık meselesine son vermek istiyorlar” diye konuştu.

“YÜZDE 25 VEYA 30 ZAM YAPILACAK’

Enflasyonda ilk aşağı hareketin Temmuz ayında beklendiğini hatırlatan Özgür Erdursun o zamana kadar her şeyin fiyatının artmaya devam edeceğini Temmuz'da ise fiyat artışlarının kesilmeyeceği ancak bir nebze yavaşlayacağını söyledi.

Özgür Erdursun Temmuz'a kadar emekli maaşlarının iyice değersizleşeceğini savundu. Hükümetin Temmuz ayında asgari ücrete yüzde 25 ila 30 civarında bir artış yapacağının altını çizen Özgür Erdursun, emekli aylıklarına da aynı oranlarda zam yapılması halinde bile en düşük emekli aylığının 10 bin TL’de kalacağını söyledi.

"İNTİBAK YASASI EMEKLİYE RAHAT NEFES ALDIRACAK”

Emekli aylıklarında yaşanan bu soruna seçimden sonra da olsa bir çare bulunması gerektiğini söyleyen Özgür Erdursun, “Bunun için de emekli aylıklarına aslında yapılması gereken düzgün bir intibak.

İntibakla birlikte emekli aylıklarını güncelleyecek ve bununla beraber de artık en düşük kök aylık ya da tamamlanan aylık meselesini ortadan kaldırırlar. İşte şayet emekliler bir nevi olsun bu enflasyon karşısında rahat nefes alabilecek” diye konuştu