Ekmek ve Ayçiçek Yağı Fiyatlarında Rekor Artış İddiası! Rusya Ukrayna Krizinin Büyümesi ile Fiyatlar Rekor Seviyelere Ulaşacak!

Ekmek ve Ayçiçek Yağı Fiyatlarında Rekor Artış İddiası! Rusya Ukrayna Krizinin Büyümesi ile Fiyatlar Rekor Seviyelere Ulaşacak!

Analistler, Rusya-Ukrayna krizinin şiddeti arttıkça, Türkiye'de ekmek ve petrol fiyatlarında önemli artışlara neden olduğu için bu duruma verilecek tek cevap kendi kendine yeterli tarım uygulamalarına geri dönmek olduğunu belirtti. Detaylar haberimizde…

Rusya'nın Ukrayna'daki askeri harekatı nedeniyle iki ülke arasındaki sorunun boyutu genişlerken, Türkiye bundan en çok etkilenecek ülkelerden biri. Hem Rusya hem de Ukrayna ile stratejik ekonomik bağları olan Türkiye, buğday, mısır, arpa ve ayçiçeği başta olmak üzere tahılının neredeyse tamamını bu iki ülkeden alıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Rusya 2021 yılında Türkiye'nin ihracatında 5 milyar 800 milyon dolarlık payla 10. sırada yer alırken, Ukrayna 2 milyar 900 bin dolar ile 20. sırada yer alıyor.

Rusya ikinci Ukrayna on ikinci sırada yer alıyor

İthalatta Rusya 29 milyar dolar ile ikinci, Ukrayna ise 4 milyar 500 milyon dolar ile 12. sırada yer alıyor. Rusya'nın toplam dış ticaret hacmi 34 milyar 700 milyon dolar iken, Ukrayna ile ilişkilendirilen rakamlar ise 7 milyar 400 milyon dolar. Analistlere göre, Rusya ile Ukrayna arasındaki krizin boyutu arttıkça Türkiye'de ekmek ve yağ fiyatları fırlayacak.

Tarımsal üretim maliyetleri fazlasıyla artacak

Türkiye'de son dönemde yaşanan tarımsal kayıplara dikkat çeken ve buğday, arpa, mısır, ayçiçeği gibi hububat ithalatında rekor seviyelere ulaşıldığının altını çizen Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, bu rekorda Rusya ve Ukrayna'nın rolünün altını çizdi. "Buğdayın yanı sıra Rusya ve Ukrayna da arpa, ayçiçeği ve mısırın önde gelen üreticileri arasında yer alıyor. Ayrıca küresel ticaretin %30'undan fazlasını oluşturuyorlar. Şimdi, Ukrayna-Rusya sorunu birden fazla ekonomik boyuta sahip olacak ve bu durumu etkileyecek. Hem dünya hem de Türkiye, Tarımsal üretimin maliyeti artan petrol, doğal gaz ve elektrik fiyatlarından etkilenecektir. Bu, daha yüksek sulama ve mazot harcamalarına neden olacaktır” dedi

Savaşın etkisi ve artan maliyetlerin birleşmesi ile ekmek fiyatlarındaki artık gündeme geldi

Suiçmez, krizin geldiği bu noktada tek çözümün üretim maliyetlerini düşürmek ve yerli tedarik ihtiyacını yerli üretimle karşılamak olduğunu, bunun yapılmaması halinde ekmek fiyatlarında artış yaşanmasının kaçınılmaz olacağını ifade etti. Suiçmez'e göre, "Rusya ve Ukrayna savaşta olmasa bile, yüksek üretim maliyetleri ve dış pazarlara bağımlılık nedeniyle kısa vadede ekmek fiyatlarının artması kaçınılmaz. Öncelikli çözüm, yerli üretimi artırırken maliyetleri aşağı çekmek olacaktır” dedi.