Asgari ücretle çalışanlar müjde: Son dakika duyurusu geldi: Yapılacak zam ortaya çıktı!

Asgari ücretle çalışanlar müjde: Son dakika duyurusu geldi: Yapılacak zam ortaya çıktı!

Dr. Şeref Oğuz, gündeme bomba gibi düşecek asgari ücret kulisini açıkladı. İktidarın son asgari ücret planını duyurdu. Peki, asgari ücrete zam yolda mı? İşte tüm detaylar.

Uzman ekonomist Dr. Şeref Oğuz, Ankara'daki kulislerden ve işçi ile işveren sendikalarından edindiği bilgileri ekonomim.com ile paylaştı.

Oğuz, Merkez Bankası'nın enflasyonun mayıs ayında zirveye ulaşacağına dair birçok raporda net ifadeler kullandığına vurgu yaparak, haziran ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun tekrar toplanacağını belirtti.

Özellikle işverenlerin, mevcut asgari ücretle özellikle İstanbul gibi büyükşehirlerde çalıştıracak personel bulmakta zorlandıklarına dikkat çeken Oğuz, artış talebinin bu kesimden de geldiğini ifade etti.

Buna ek olarak, bölgesel asgari ücretin gözden geçirileceğine işaret eden Oğuz, ekonomim.com'a özel yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

"Asgari ücrette yeniden artış beklentisi, en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Evet, asgari ücrette yeni bir düzenleme beklenmekte.

Zira mayıs ayında enflasyonun yüzde 75'in üzerine çıkmasıyla birlikte, çalışma barışının korunması adına asgari ücretin yeniden düzenlenmesi talebi ve beklentisi artmış durumda."

KOMİSYONUN BOŞ SANDALYESİNDE ENFLASYON OTURUYOR

Komisyonun boş koltuğunda enflasyon söz sahibi Cumhurbaşkanı yılbaşında asgari ücretin artık yılda bir kez belirleneceğini dile getirse de, bu kararı kamu veya Cumhurbaşkanı değil, enflasyon alacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda, kamu, işveren ve işçi temsilcilerinin yanı sıra gizemli bir sandalye daha var. O sandalyede oturan kişi enflasyonun ta kendisi. Ve diyor ki; 'Çalışanın cebine koyduğun her şeyi ben ondan almakla yükümlüyüm'...

BU YIL İÇİNDE YENİDEN ARTACAK

Asgari ücretin yılda iki kez yükseltilmesi talebi, sendikalar değil TÜSİAD'dan geldi. 2021'deki enflasyon atağıyla birlikte TÜSİAD, 'İşe alacak eleman bulamıyoruz, asgari ücreti artıralım' dedi ve asgari ücret artışı yılda iki kez olarak değiştirildi. İşverenler, kamu görevlileri ve çalışanların beklentileri de asgari ücretin enflasyona bağlı olarak bu yıl içinde yeniden artırılması yönünde.

Bölgesel asgari ücret masada Bunun yanı sıra bölgesel asgari ücret tartışması da gündemde. Bingöl'deki ile İstanbul'daki asgari ücretin aynı olup olmaması gerektiği konusu, seçim sonrası haziran ayında ele alınacak.

Şimşek, karşı çıkıyor Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in asgari ücrete ikinci bir zam yapılmasına kesinlikle karşı olduğunu belirten Dr. Şeref Oğuz, Orta Vadeli Program'da asgari ücretin yılda iki kez güncellenmesinin mantıklı olmadığına da değindi.

Ancak çalışma barışının korunması ve endüstrinin istihdam kayıplarından kaçınılması amacıyla bunun gerçekleştirileceğini ifade etti.