Amerika Doğalgazı Yasakladı! Türkiye de Soba Satışları Hızlandı! Şimdide Doğalgaz Sıkıntısı Başlıyor

Amerika Doğalgazı Yasakladı! Türkiye de Soba Satışları Hızlandı! Şimdide Doğalgaz Sıkıntısı Başlıyor

Amerika Birleşik Devletleri petrolü yasakladı. Daha sonrasında akabinde doğalgazı yasakladığını duyurarak Rusya'ya büyük bir ambargo uygulayacağını belirtti. Böylelikle ülkemizdeki doğalgaz fiyatlarının yaklaşık olarak yüzde 400 olarak artacağı öngörülüyor.

Amerika Birleşik Devletleri petrolü yasakladı. Daha sonrasında akabinde doğalgazı yasakladığını duyurarak Rusya'ya büyük bir ambargo uygulayacağını belirtti. Böylelikle ülkemizdeki doğalgaz fiyatlarının yaklaşık olarak yüzde 400 olarak artacağı öngörülüyor. Kömürlü sobalara yeniden dönme vaktinin geldiğini böylelikle anlaşılıyor. Büyük bir kesim kömürlü soba arayışı içerisine girdi. Yakın zaman içerisinde Doğalgaz ile ilgili oldukça önemli sıkıntıların yaşanacağı şimdiden belli oldu. Bu sebeple vatandaşlar ileriki kış dönemlerinde sıkıntı çekmemek adına herhangi bir odalarına soba kurma fikrini benimsediler.

ABD Doğalgazı Bir Kalemde Yasakladı

Ukrayna ile Rusya arasındaki savaştan dolayı Amerika Birleşik Devletleri ve diğer Avrupa devletleri birçok ambargo uygulamaya başlamışlardı. Bunlardan en çarpıcı olanı ve direkt olarak Türk vatandaşını da etkileyecek olan kısmı ise Amerika'nın Rusya üzerinden petrol ve doğalgaz alımını yasaklaması oldu. Böylelikle doğalgaz fiyatlarında da oldukça büyük bir yükseliş bekleniyor. Ülkemizdeki doğalgaz fiyatlarının bundan önceki dönemlerde de oldukça yüksek olduğu biliniyor. Daha da yükselmesi ile birlikte birçok evi doğalgaz kullanımını iptal edeceği ve daha sonrasında sobalı sisteme geçeceği tahmin ediliyor.

Amerika Birleşik Devletleri Rusya'nın Ukrayna'ya olan saldırısını durdurabilmek adına her geçen gün farklı yaptırımlar uyguluyor. Bunların en kuvvetli olanı ise doğalgaz ve petrolün yasaklanması oldu. Bu yaptırımın sonrasında Rusya'nın ne gibi bir karşılık vereceği Ukrayna'ya saldırılarını kesip kesmeyeceği ile ilgili oldukça büyük bir merak konusu. Çünkü birçok ülke üzerinden almış olduğu doğalgazı kullanıyor. Bu sebeple de birçok ülke Rusya ile Ukrayna arasındaki savaştan etkilenmese de dolayısıyla bu sebepten etkilemiş durumda. bizim ülkemizde bu sonuçlardan etkilenmiş olan ülkelerin başında geliyor.

Vatandaş Tedirgin

Son dakika olarak yapılan açıklama ile birlikte Rusya’dan doğalgaz alımı yasaklandı. Avrupa da %10 tedariki karşılayan ülke olması sebebiyle tüm Avrupa bu durumdan etkilenecek. Bunun yanı sıra ülkemizde büyük bir kesim doğalgaz alımı Rusya üzerinden yapılıyor. Bu sebeple de ülkemizin bu durumdan ilk sırada etkilenecek olan ülke olması sebebiyle vatandaşlar değişik çözümlere yönelmiş bulunuyor. Ülkemizin farklı ülkelerden doğalgaz tedarik etmesi bu durumda bekleniyor.