Altın Ve Dolar Alacaklar Dikkat! İslam Memiş Zirve Yapacak Tarihi Açıkladı!

Altın Ve Dolar Alacaklar Dikkat! İslam Memiş Zirve Yapacak Tarihi Açıkladı!

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş kimi emtia ve dövizlerde görülen düşüşlerin alım fırsatı olduğunu belirtirken altın ve dolarda zirve zamanının yaklaştığını belirterek vatandaşları uyardı.

ALTIN DOLAR EURO STERLIN ZİRVEYE HAZIRLANIYOR

Ben bu fiyatlardan gümüş ya da altın almayı tercih etmem. Euro dolar ya da sterlin dolar paritesiyle ilgilenirim. Diğerleri yüksek.

Gümüşün ons fiyatı 25.51 dolar seviyesinde. Geri çekilmeleri alım fırsatı olarak değerlendirebilirler.

"Sterlin TL 19.08 lira seviyesinde. Dolar sabit olduğu için diğer para birimlerinde de sabitlik görüyoruz ancak Sterlin TL kurunda biraz daha negatif ayrışma var. Çünkü sterlin dolar paritesi 1.2986. 1.30'un altına sarktı çok iyi alım fırsatları veriyor. Bu bant aralıklarında durmaz yükselecektir.

Dolar endeksi 100.93 seviyesine kadar yükseldi. Dolar uluslararası piyasalarda değer kazanıyor bizde ise değer kaybediyor. Bu şu anlama geliyor, dünyada dolar değer kaybederse ki edecek, bu da bize doların değer kazanacağını işaret ediyor. Mayıs, haziran, temmuz aylarını işaret ediyor.

Bu baskılanma süreci bittikten sonra bu manevrayla birlikte agresif bir şekilde patlayan bir döviz kuru olacağını düşünüyorum. Başta dolar TL. Altın ve gümüş gramda da yeni zirveler olacak. Nisan ayı final ayıdır, mayısla birlikte haziran ve temmuza dikkat edin. Haziran temmuz aylarında zirve bekliyoruz. O sürece kadar ki düşüşlerle de yakından ilgileniyoruz."

GELELİM GRAM ALTINA

"Gram altın TL fiyatı 923,75 lira seviyesinde. Bu hafta 920 ile 940 lira arasını takip edeceğimi söylemiştim. Aşağı yönlü baskılanma alım fırsatı. Nisan ayında alım sürecini bitirmek gerekiyor. Mayıs ayının ortaları gibi küresel piyasalarda resesyon riski yaşanabilir. Bu riske kadar alım yönündeki pozisyonları yatırımcısının tamamlaması gerekiyor. O süreç başladıktan sonra altın fiyatları alım fırsatı vermeden ilk önce 1000 lira, devamında 1200, sonrasında 1400 lira seviyesine kadar bu yükselişlerini devam ettirebilir. Büyük bir ihtimalle temmuz ayında 1200 lira, devamında 1450 lira seviyesi görülebilir. Çalışmalarım bana temmuz ayında tarihi zirvelerin test edilmesinin güçlü göründüğünü bana işaret ediyor.

Altının ons fiyatı 2000 dolara çok yaklaşmıştı. 1998 dolar seviyesine kadar yükseldikten sonra 1963 dolar seviyesine geriledi. Bir bant aralığı var FED'in Mayıs ayındaki açıklamasına kadar. Aşağıda 1880 dolar, yukarıda 1980 dolar. Bu bant aralığında oyalanır. Merkez bankaları bu bant aralıklarının dışına çıkmasına müsaade etmez. Dün çıkmasına rağmen hızlı bir şekilde geri çekildi.

Gümüşün gram fiyatı 12.09 lira seviyesinde. 12 lira seviyesinin altına sarkmalarda gümüş alımı yapmayanlar tekrar kararını gözden geçirmeli. Mayıs ayında gümüşte bir alım fırsatı görmeyeceğimizi düşünüyorum. Temmuz ayında 17-18 lira seviyesine kadar yükselecek bir gram TL seviyesi var."