Akaryakıt fiyatlarına geceyarısı çifte indirim: Benzin ve Motorin fiyatları kaç liraya geriledi? İşte 22 Şubat güncel akaryakıt fiyatları...

Akaryakıt fiyatlarına geceyarısı çifte indirim: Benzin ve Motorin fiyatları kaç liraya geriledi? İşte 22 Şubat güncel akaryakıt fiyatları...

Geçtiğimiz gün EPDK tarafından açıklanan akaryakıt indirimi, bu gece itibarıyla pompaya yansıdı.

Son günlerde yüksek seyreden döviz kuru ve uluslararası piyasadaki durum nedeniyle uzun bir süredir düşmeyen akaryakıt fiyatları için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) geçtiğimiz günlerde indirim duyurusu yapmıştı.

EPDK'nın duyurduğu indirim bugün itibarıyla pompaya yansıdı. Buna göre, benzin fiyatları 76 kuruş, motorin fiyatları ise 2 lira 10 kuruş düşüş gösterdi.

İSTANBUL VE ANKARA'DA FİYATLAR NE KADAR OLDU?

Pompaya yansıyan indirimle birlikte İstanbul'da benzinin litresi 40 lira 46 kuruşa, Ankara'da ise 41 lira 16 kuruşa geriledi. İstanbul'da motorin 42 lira 4 kuruşa düşerken, Ankara'da 42 lira 8 kuruşa indi.

EPDK BAŞKANI'NIN AÇIKLAMA GELDİ

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, rafinerilerdeki kar avantajına dikkat çekerek, bu avantajın tüketicilere yansıtılması gerektiğini vurgulamıştı. Bazı ülkelerden ithal edilen ham petrol ve işlenmiş ürünlerdeki fiyat düşüşleri, rafineriler için önemli bir kar fırsatı oluşturmuştu. Yılmaz, bu durumun akaryakıt fiyatlarına indirim olarak yansıtılması gerektiğini belirtmişti.

EPDK'nın talebi doğrultusunda rafinerilere yapılan indirim çağrısıyla, tüketicilere benzine ve motorine 1 ile 1,5 TL arasında bir indirim yapılmıştı.