Aile Desteği Ödemelerinde Son Dakika! 15 Eylül'e Kadar 2 Bin 150 TL Ödeme Verilecek...

Aile Desteği Ödemelerinde Son Dakika! 15 Eylül'e Kadar 2 Bin 150 TL Ödeme Verilecek...

Devletten çocuk başına ödemeler yapılmaya başladı. 15 Eylül'de hesaplara yatacak olan 2.150 TL'nin detayları araştırılıyor. Sosyal yardım müjdesi ile havalara uçan vatandaşlar bu yardımın nasıl alınacağını araştırıyor.

Devletten her çocuk için 100 TL artış ve 500 TL kırtasiye desteği verilecek. Toplamda 2.150 TL yardım ödemesi yapılacak. Türkiye'de ailelere yönelik önemli gelişmeler ortaya çıktı. 15 Eylül tarihe kadar bu ödemeler hesaplara yatırılıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından duyurulan yeni destek ödemesi programı kapsamında her çocuk için nakdi sosyal yardım tutarı 100 TL arttırılıp güncellenecek ayrıca yardımın yanı sıra 500 TL'lik kırtasiye desteği ile sağlanacak. Yardıma ilişkin detayları ortaya çıktı.

Ödeme Tarihi Açıklandı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Aile Destek Programı kapsamında yapılan ödemeler 15 Eylül tarihli itibariyle hesapları aktarılacak. Ödemelerin ne zaman yapılacağına dair henüz resmi bir açıklama gelmedi. Geçmişte ki uygulamalara göre ödemeler genellikle ayın ortalarında yapılıyor. Bunu baz alarak Eylül ayı içerisinde bakanlığın resmi internet sitesinden ödemelerin yapıldığını duyurulacağı düşünülüyor. Ödemelerden yararlanmak isteyenler başvuru işlemleri için e-devlet sistemi üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı menüsünden sosyal yardımlar başlığı altında bulunan Aile Destek Programı başvurusu sekmesine tıklayıp gerekli formu doldurduktan sonra başvuru işlemlerine yine e-devlet üzerinden takip edebilirler.

Aile Destek Programı Kapsamında Kaç TL Ödeme Yapılacak?

Aile Destek Programı kapsamında ailenin gelir durumu çocuk sayısı engelli olup olmadığı kontrol edilerek 2023 yılı için kişi başına düşen aylık gelir net asgari ücretin üçte birinden düşükse program dahilinde ödeme tutuyor. Aylık geliri;

  • 450 TL ve altı olan kişilere aylık 1250
  • 450 TL ile 911,15 TL arasında olanlara 1100 TL
  • 911,15 ile 1372,30 TL arasında olanlara 950 TL
  • 1.372,30 TL ile 3.801,78 olan haneleri aylık 850 TL ödeme yapılıyor. Bu ödemeye çocuk bileşeni ekleniyor.

Çocuk bileşeni ödemesi ise;

  • 1-2 çocuklu hanelere 350 TL
  • 3 çocuklu hanelere 450 TL
  • 4 çocuklu hanelere 550 TL
  • 5 veya üzeri sayıda çocuk bulunan hanelere 650 TL olarak ödenmektedir.

Aile destek programı ödemeleri her ayın 15'inde hak sahibi vatandaşların bankadaki bulunan hesaplarına yatırılmaktadır. Nüfus cüzdanı ve banka kartı bu ödeme için yeterli olmaktadır.

Ödemeler Yılsonuna Kadar Sürecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan ödeme tarihlerine ilişkin bir açıklama daha geldi. Bu ödemelerin vatandaşa destek amacı ile verileceği duyuruldu. Ödemeler toplumun refah düzeyini artırmak için düzenleniyor.