12 Şubat 2024 sabah saatlerinde kritik uyarı geldi! Saat verildi hazır olun...

12 Şubat 2024 sabah saatlerinde kritik uyarı geldi! Saat verildi hazır olun...

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, hava durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu

İstanbul'da şubat ayının sonlarına gelinmesine rağmen, sıcaklık mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor ve kent sanki eylül ayını yaşıyormuş gibi bir hava hakim.

Doğuda ise kar yağışı devam ediyor. Bu durum, İstanbul'a kar gelmemesine neden oluyor. Megakentte hava durumuyla ilgili beklentileri CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen değerlendirdi.

Son günlerde İstanbul'da bahar havası yaşandığını belirten Prof. Dr. Orhan Şen, "Hava sıcaklığı 17 dereceyi gördü. 15 gündür havalar aşırı sıcak. Bu olağanüstü bir durum" açıklamasını yaptı.

Peki, İstanbul'a kar ne zaman yağacak? Prof. Dr. Orhan Şen, "Şubat ayında bir defa yok kesinlikle. Şubat ayında olmayan kar, mart ayında da biraz zor olur" şeklinde konuştu.

Yurt genelindeki hava durumuna da değinen Prof. Dr. Şen, "Marmara, Ege ve Karadeniz, hatta Doğu Anadolu Bölgesi bile ortalamanın üstünde seyrediyor, 9-10 dereceye kadar çıkıyor. Ancak, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz'in iç bölgelerinde çığ riski bulunuyor. Önümüzdeki hafta salı-çarşamba günleri Türkiye genelinde yağış bekleniyor" dedi.