Ve Onay Verdi! e-devletten Başvuran herkese 1.700 TL Ödeme Yapılacak...

Ve Onay Verdi! e-devletten Başvuran herkese 1.700 TL Ödeme Yapılacak...

Çocuk sahibi ailelere yönelik destek ödemeleri arttırılarak devam ediyor. 2023 maaş zamlarıyla birlikte sosyal yardım ödemeleri de artış gösteriyor. İşte bakanlıktan verilen ödemenin detaylar...

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çocuklu ailelere çeşitli yardımlar sağlıyor. Bu yardımlardan biri, özellikle çocukların temel ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan destek ödemeleridir. Başvurular genellikle anneler tarafından yapılırken, eğer anne hayatta değilse baba da başvuruda bulunabilir. Başvuru önceliği genellikle annelere verilir. Doğum yardımı şartları ve miktarı ise başvuruların değerlendirilmesine bağlı olarak belirlenir.

Başvuru Yaparak Ödeme Alabilirsiniz

Devlet, çocuklu ailelere sosyal yardım ödemelerini artırmaktadır. Başvurular, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı veya SYDV üzerinden yapılabilmektedir. E-Devlet platformu da başvuru için kullanılmaktadır. Yardımlar, PTT aracılığıyla ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmaktadır. Doğum yardımı alabilmek için canlı doğumun 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Çoklu doğum yardımı için ise hane geliri kişi başı 2.835 TL'yi aşmamalıdır. Çocuklu ailelere yapılan sosyal yardım miktarı, doğum yardımı ve çocuk sayısına bağlı olarak değişmektedir. Maksimum ödeme miktarı 1.300 TL olup, her çocuk için farklı miktarlar belirlenmiştir.

1.300 TL Çocuk destek ödemesi Olacak

Doğum yardımı kapsamında, çocuklu ailelere sağlanan sosyal yardım miktarı, tüm vatandaşların yararlanabileceği maksimum 1.300 TL olarak belirlenmiştir. İlk çocuk için yapılan yardım miktarı 300 TL iken, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL olarak ödenmektedir. Ayrıca, çoklu doğum durumlarında ise 400 TL ek ödeme yapılmaktadır. Bu şekilde çocuklu ailelere maddi destek sağlanmaktadır.