SGK'dan kara haber geldi: Bunu yapanın da yaptıranın da başı büyük derde girecek

SGK'dan kara haber geldi: Bunu yapanın da yaptıranın da başı büyük derde girecek

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), işveren ve işçi arasında kayıt dışı istihdamın önüne geçmek adına dev bir inceleme çalışması başlatıyor. SGK'nın 2024 Strateji Planı'nda yer alan bu çalışma ile milyonlarca işçinin ve işverenin hesapları detaylı bir şekilde incelenecek.

SGK, Strateji Planı'nda sigortalı işçi çalıştıran ancak sigorta yapmayan ya da sigorta primlerini eksik yatıran işyerlerini tespit etmeyi, ayrıca işçi çalıştırmayan iş yerlerinin kendilerini sigortalı gösterenlerin belirlenmesini planlıyor. Bu kapsamda gerçekleştirilecek denetim ve kontroller, birçok işyeri ve çalışan için zorlu bir süreci başlatacak.

Geçen yıl yapılan denetimlerle 112 bin 302 iş yerinin kayıt dışı çalıştığını tespit eden SGK, bu çalışmalarını artırma kararı aldı.

Hedeflenen sonuçlar doğrultusunda, 5 yıl içinde 105 bin iş yerinin ve 700 bin kişinin kayıt altına alınması planlanıyor.

SGK'nın 2023 yılındaki değerlendirmelerine göre, 774 bin 258 kişi sigortasız olarak kayıt dışı çalıştırılmıştı.

1 MİLYON İŞÇİ SİSTEME DAHİL OLACAK

Yapılacak incelemeler sonucunda ise 5 yıl içinde toplamda 1 milyon 474 bin 258 işçinin sisteme dahil edilmesi hedefleniyor.

Bu çalışma ile SGK, yasal bir işte çalışan işçilerin bilgilerinin eksik ya da hiç bildirilmemesi sorununa çözüm getirmeyi amaçlıyor.

Ülkemizde birçok işyeri, işçilerini bildirmiyor ya da eksik bildiriyor, çalışma gün sayısını manipüle ediyor veya sigorta primlerini maaş miktarı üzerinden düşük gösteriyor.

Bu kayıt dışı istihdamın hem SGK'nın gelirlerini azalttığı hem de işçilerin uzun vadede emeklilik haklarına ulaşmalarını zorlaştırdığı belirtiliyor.