PTT’den 1-2-3 çocuklu aileye 1300 TL ödeme! Harçlık gibi verilecek! e-Devlet üzerinden onay almak yeterli! Başvuru EKRANI AÇILDI

PTT’den 1-2-3 çocuklu aileye 1300 TL ödeme! Harçlık gibi verilecek! e-Devlet üzerinden onay almak yeterli! Başvuru EKRANI AÇILDI

Devlet tarafından birçok alanda vatandaşlara destek sağlanıyor. Özellikle kadınlar için birçok kolda ödeme yapılıyor. Yeni doğan her çocuk için annelere önemli destekler veriliyor. Çalışan çalışmayan tüm annelere çeşitli isimler altında çok sayıda verilen ödemeler bulunuyor. Çocuk parası, doğum yardımı, yarım gün çalışma desteği, süt ve emzirme parası ile kadınlar rahat bir nefes alıyor. Peki, 1300 TL yardımdan kimler yararlanabilir? İşte merak edilenler...

Kadınlara binlerce lira destek verilmeye devam ediyor. İş hayatında yer alan veya çalışmayan kadınlar; çocuk parası, doğum yardımı, yarım gün çalışma desteği, süt ve emzirme parası gibi desteklerden faydalanabiliyor. Çocuk parası yapılan çocuğa göre değişiklik gösteriyor. İlk çocukta 300 TL, ikinci çocukta 400 TL ve üçüncü çocukta 600 TL destek parası veriliyor. Peki, kimler bu yardımdan yararlanabilir? İşte merak edilenler!

Doğum parası olarak da bilinen çalışan kadınların doğum öncesi ve sonrası çalışmadığı dönemler için alacağı ödemeler 2023 yılında zamlı olacak. Doğum parası asgari ücrete gelen zam ile birlikte güncellendi.

Çalışan kadınlar, doğum öncesinde ve sonrasında belirli bir süre izin kullanabiliyor ve çalışmadıkları bu sürenin parasını çalışmaya başladıktan sonra alabiliyor. Doğum parası asgari ücrete endeksli olarak değişiyor.

Sene sonunda asgari ücrete yapılan yüzde 55 oranındaki zam doğum izni parasına da yansıdı. Bebek bekleyen veya yeni bebek sahibi olan çalışan kadınlar da son dönemlerde 'Doğum parası ne kadar 2023?' ve 'Çalışan kadınlar 2023'te ne kadar doğum izni parası alacak?' araştırmalarını sıklaştırdı...

ÇALIŞAN KADINLAR 2023'TE NE KADAR DOĞUM İZNİ PARASI ALACAK?

Çalışan kadınlar doğum öncesinde ve sonrasında toplam 112 gün izin kullanabiliyorlar ve çalışmadıkları sürenin parasını alabiliyor. Asgari ücrete gelen yüzde 55 oranındaki zammın ardından, en düşük doğum izni parası da 24 bin 909 TL'ye yükseldi. Para annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına yatıyor. Paranın yatıp yatmadığı, doğum izin biter bitmez 'turkiye.gov.tr'den kontrol edilebiliyor. Doğum parasının yanında ilk çocukta 300 TL ödeme de yapılıyor.

DOĞUM YARDIMI NE KADAR?

Annelere çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın yapılan doğum yardımı ilk çocuk için 300, ikinci için 400, üçüncü ve sonrakilere de 600 TL ödeniyor.

KİMLER FAYDALANABİLİR?

Yurt içinde ve yurt dışında 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında canlı doğum gerçekleştiren Türk vatandaşları ve Mavi Kart sahipleri bu yardımdan faydalanabilmektedir.

DOĞUM YARDIMI ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILIR?

Doğum Yardımı ödemeleri yapılan başvurunun Doğum Yardımı Sistemine (DYS) girildiği ayı takip eden ay içerisinde hak sahiplerince PTT şubelerinden çekilebilmektedir. Doğum parasının yatıp yatmadığı sorgulama işlemleri ise e-devlet üzerinden yapılabiliyor. e-devlet'te bulunan 'Doğum Parası' sekmesi üzerinden doğum parasın kontrol edebilirsiniz.

ÇOCUK DESTEĞİ KİMLERE VERİLECEK, BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Çocuk Destek Bileşeni' kapsamında yapılacak olan yardım detayları anne babaların gündeminde yer alıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye Aile Destek Programı kapsamında hayata geçirdikleri çocuk desteği ödemelerinin ne kadar ve ne zamandan itibaren hesaplara yatacağı konusunda detayları da açıkladı.

ÇOCUK DESTEĞİ NEDİR, NE KADAR?

Bakan Yanık, sosyal yardımlardan faydalanan ailelerdeki çocuklara ilişkin ilave destek sağlayacaklarını kaydederek, 'Çocuk Destek Bileşeni' kapsamında hanelerde bulunan çocuk sayısına göre hanelere aylık 350 TL ile 650 TL aralığında destek vereceklerini belirtti. Bakan Yanık, 'Bu kapsamda 1-2 çocuklu hanelere 350 TL, 3 çocuklu hanelere 450 TL, 4 çocuklu hanelere 550 TL, 5 ve daha fazla çocuklu hanelere 650 TL ilave destek sağlayacağız' dedi.

ÇOCUK DESTEK BİLEŞENİ BAŞVURUSU NEREYE, NASIL YAPILIR?

Başvurular e-Devlet veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) yapılacak. Aile Destek Programı'nda 12 ay boyunca düzenli olarak ödeme yapılacak.

ÇOCUK DESTEĞİ ŞARTLARI NEDİR?

Türkiye Aile Destek Programı'ndan yararlanma şartı: Hanede kişi başına düşen aylık gelirin, net asgari ücretin 1/3'ü yani; 1.833,45 TL'nin altında olması. İhtiyaç sahibi olduğuna kanaat getirilen herkes destekten yaralanabilecek. Mevcutta sosyal destek yardımı alanlar da ek olarak bu desteği alabilecek.