Meteoroloji'den Kritik Uyarı Geldi! Türkiye'yi Sağanak Yağış, Kar ve Sis Vuracak!

Meteoroloji'den Kritik Uyarı Geldi! Türkiye'yi Sağanak Yağış, Kar ve Sis Vuracak!

Meteoroloji 22 Şubat hava durumu raporuna göre, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusundaki eğimli yamaçlarda kar örtüsü bulunmaktadır ve bu bölgelerde çığ tehlikesi mevcuttur. Bu nedenle, vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları önemlidir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülkemizin genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu olduğu belirlenmiştir. Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile akşam saatlerinde Karabük, Bartın, Kastamonu ve Sinop çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin edilmektedir.

Yağışların genellikle yağmur ve sağanak şeklinde olacağı ifade edilirken, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Kastamonu çevrelerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışı beklenmektedir.

Ayrıca, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusundaki kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ tehlikesi bulunduğuna dair uyarı yapılmıştır. Bu gece ve yarın sabah saatlerinde iç ve doğu kesimlerde pus ve yer yer sisin görüleceği, doğu kesimlerinde ise buzlanma ve don olaylarının yaşanabileceği ifade edilmiştir.

Hava Sıcaklığı: Önemli bir değişiklik olmayacağı, genellikle mevsim normalleri civarında seyredeceği, doğu kesimlerde ise yer yer mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgar: Genellikle güneyli yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

Çığ Tehlikesi Uyarısı: Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarında çığ tehlikesi bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

MARMARA

-Sabah saatlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

EGE

- Sabah saatlerinde iç kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.
- Bölge genelinin yer yer yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin iç kesimlerinde sabah saatlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

- Sabah saatlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

BATI KARADENİZ

- Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde Bartın, Karabük, Kastamonu ve Sinop çevrelerinin yağmurlu, gece Kastamonu'nun yükseklerinin karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.
- Bu gece ve yarın (Perşembe) sabah saatlerinde iç kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ

- Orta Karadeniz bölümü ile zamanla bölge genelinin yağmurlu, iç kesimlerinin yükseklerinin yer yer karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.
- Doğu Karadeniz'in kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır.

DOĞU ANADOLU

- Sabah saatlerinde yer yer pus ve sis hadisesi ile birlikte buzlanma ve don olayı bekleniyor.
- Bölgenin kuzey ve doğusunun kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

- Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren batısı ile zamanla bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.